منو
 کاربر Online
296 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف ارسال ها: 213   در :  چهارشنبه 05 مهر 1385 [06:58 ]
  طناب‌هایی که هنگام فرسودگی بوق می‌زنند.
 

محققان دانشکده فنی `آخن` آلمان در حال تکمیل طرح هشداردهنده ای هستند که قبل از پاره شدن طناب اخطار می‌دهد. پایگاه اینترنتی دویچه‌وله (رادیو آلمان) روز یکشنبه افزود، یکی از رشته تارهایی که طناب یا کابل از آن بافته شده، مانند یک سنسور عمل می‌کند، سنسوری که درون بافت طناب قرار می‌گیرد.

فرسودگی طناب باعث پاره شدن این رشته می‌شود و چون سنسوری که سینگال می‌فرستد قطع شده بخش انتهایی طناب بوق می‌زند، می‌توان هر کدام از این تارها را مثل یک واحد سنسور در نظر گرفت و مثلا چند واحد سنسور درون یک کابل گذاشت که با پاره شدنشان سیستم شروع به بوق زدن کند. البته قدرت مقاومت تار هشداردهنده باید کمتر از بقیه رشته تارهای تشکیل‌دهنده طناب باشد تا قبل از پاره‌شدن طناب هشدار بدهد.

نکته مهم این است که این تار از چه جنسی باشد. البته گزینه‌های متفاوتی را می‌توان در نظر گرفت و می‌توان سنسوری از جنس شیشه ساخت که با تابش نور کنترل شود، یعنی رشته تاری از جنس شیشه یا تار فلزی که هادی جریان الکتریسته است و در صورت پاره شدنش و قطع جریان هشدار بدهد. درحال حاضر این گروه مهندسی تصمیم گرفته‌اند از تارهای شیشه‌ای استفاده کنند و در صورت عملی شدن کامل طرح، کابل‌های هشداردهنده به وارد بازار اقتصادی خواهد شد.

مثلا تخلیه بار کامیون توسط کمربندهای ایمنی کنترل می‌شود، وقتی از این نوع کابل‌های هشداردهنده استفاده شود، زمانی که بار بیش از حد روی کمربندها وارد شود، اخطاردهنده الکتریکی به طور اتومات به راننده هشدار می‌دهد و در این صورت باید تخلیه را متوقف کرد و دید کدام یک از باندهای این کمربند فرسوده شده و باید عوض شود. اگر این تارها با رنگ‌های درخشان، درون پوشش کابل بافته شوند در صورت فرسودگی کابل و از بین رفتن پوشش رویی رشته شبرنگ تار نمایان می‌شود و مصرف‌کننده متوجه می‌شود کابل یا طناب فرسوده شده و قابل اطمینان نیست.

بهترین حالت ترکیبی از هر دو سنسور است، یکی آلارمی که هنگام فشار بیش از ظرفیت هشدار بدهد و دیگری همین تارهای شبرنگ که کابل‌های فرسوده را مشخص می‌کنند. احتمالا ظرف سه ماه آینده این طرح به مرحله عمل خواهد رسید، اما باید دید تا چه حد این پروژه موفق خواهد بود.

البته اولین نمونه برای کامیون یا صندلی ماشین طراحی نشده، بلکه این طرح درحال حاضر برای طناب‌های چتر نجات طراحی شده و وقتی بار بیش از توان و کشش طناب است سیگنال می‌فرستد و آن وقت افراد با اطمینان بیشتری میان زمین و آسمان معلق می‌شوند. مهندسان دانشکده فنی آخن پیش بینی کرده‌اند از سال آینده میلادی این طناب‌ها وارد بازار شوند.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00