منو
 صفحه های تصادفی
یاران امام - امدادهای غیبی
نسبیت زمان در قرآن
طلا شدن شن ها
این سه وزیر
توده آذرین
س%u0643ته و راههاي مقابله با آن
شفق قطبی
محاسبه نسبت q/m برای الکترون توسط تامسون
رشته امور دفتری منشیگری
سخن گفتن امام مهدی علیه السلام در چهل روزگی
 کاربر Online
689 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 04 مهر 1385 [04:57 ]
  سقوط راکت فضایی آمریکا
 

یک فروند راکت فضایی خصوصی آمریکا صبح روز سه شنبه 4/7/85 دقایقی بعداز پرتاب از ایالت `نیومکزیکو` ، پیش از رسیدن به فضا سقوط کرد. به گزارش روز سه شنبه شبکه خبری بی‌بی‌سی، راکت فضائی `اسپیس لافت ‪`XL‬ ساعت ‪ ۱۴:۱۴‬روز دوشنبه به وقت محلی (‪ ۲۰:۱۴‬گرینویچ) از بندر فضایی آمریکا در صحرای ایالت نیومکزیکو به فضا پرتاب شد. اما در ارتفاع ‪ ۱۲‬هزار و ‪۱۹۰‬ متری از مسیر خود منحرف شد و در صحرا سقوط کرد.

این راکت قرار بود ‪ ۵۰‬وسیله مختلف را با خود به مدار کره زمین حمل کند شامل لاشه‌های سوزانده شده سمی. علت نقص فنی و بروز سانحه در این راکت مشخص نشده است اما متخصصان احتمال می‌دهند که راکت و محموله آن سالم بدر می‌باشند. اسپیس لافت ‪ XL‬توسط شرکت فضائی `‪ UP‬آئرواسپیس` یکی از شرکتهای فضایی خصوصی ساخته شده است .

این راکت قرار بود ابتدا ساعت ‪ ۷:۳۰‬دقیقه به وقت محلی به آسمان پرتاب شود اما به دلیل نقص فنی در دستگاه گیرنده مخابراتی کار پرتاب به تعویق افتاد. در سال ‪ ۲۰۰۵‬یک هواپیما راکت به نام `اسپیس شیپ وان` متعلق به یک شرکت فضایی خصوصی با موفقیت به فضا پرتاب شد و این موفقیت زمینه ساز گرم شدن بازار رقاتب برای دست یابی مردم عادی به فضا شد.

سازمان فضایی آمریکا `ناسا` کار ساخت ناوگان جدید فضاپیماهای خود را به شرکتهای خصوصی فضایی سپرده است و در ماه اوت گذشته دو شرکت خصوصی فضایی را که موفق شدند فضاپیمای جدیدی را که قادر است ملزومات لازم برای ایستگاه فضایی بین‌المللی بعد از سال ‪ ۲۰۱۰‬به فضا بفرستد،مبلغ ‪۵۰۰‬ میلیون دلار پاداش داد.

قرار است ناوگان فضایی شاتلهای فضایی آمریکا از سال ‪ ۲۰۱۰‬بازنشسته شود. با فعال شدن شرکتهای خصوصی فضایی در آمریکا، مردم عادی می‌توانند با خرید راکتهای فضایی برای حمل محموله‌های ریز و درشت به فضا با پرداخت چند صد لار تا دهها هزار دلار مشارکت کنند .

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00