منو
 کاربر Online
1042 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 26 شهریور 1385 [11:01 ]
  یال شیرهای نر
 

تحقیقات جدید نشان می‌دهد روند تکامل شیرهای نر برخی مناطق به گونه‌ای است که این حیوانات به منظور خنک شدن به تدریج یال خود را از دست می‌دهند. به گزارش خبرگزاری رویترز، تا کنون نظریه‌های زیادی در مورد علت رویش یال انبوه شیرهای نر که یکی از ویژگی‌های آنها به عنوان `سلطان حیوانات` به شمار می‌رود مطرح شده‌است.

برخی معتقدند که این یال ابزاری برای جلب توجه شیرهای ماده و همچنین محافظت گردن شیرهای نر در برابر دندانهای تیز رقیبان و دشمنان آنها است. بررسی‌های محققان موزه تاریخ طبیعی شیکاگو نشان می‌دهد شیرهای نر ساکن منطقه گرم و مرطوب `تساوو` در کشور کنیا فاقد یال هستند و یا یال کم‌پشت دارند اما شیرهای نر ساکن مناطق مرتفع‌تر و خنک‌تر منطقه `سرنگیتی` در تانزانیا همچنان یالهای پر پشت خود را حفظ کرده‌اند.

برای توجیه این تفاوت نظریه‌های مختلفی بیان شده است. برخی جانورشناسان عقیده دارند میزان هورمون تستوسترون در شیرهای نر منطقه `تساوو` بیشتر است و همین امر سبب حفظ رفتار تهاجمی آنها و نیز کاهش رویش یال در آنها شده است.

برخی دیگر از محققان عقیده دارند که شیرهای `تساوو` این ویژگی را از نسل منقرض شده شیرهای اروپا به ارث برده‌اند که در نقاشی‌های باستانی غارها بدون یال به تصویر کشیده شده‌اند و برخی دیگر نیز دلایلی نظیر سوء‌تغذیه یا کمبود آب در ناحیه `تساوو` و یا مشکل جابه‌جا شدن با یال بزرگ در میان بوته‌های خاردار در این ناحیه را برای ناپدید شدن یال این شیرها عنوان کرده‌اند.

نتایج بررسی‌های پژوهشگران موزه تاریخ طبیعی شیکاگو نشان می‌دهد که شیرهای نر بسته به موقعیت آب و هوایی زیستگاهشان یال درمی‌آورند و موارد دیگر ارتباطی با رشد یال در آنها ندارد. به گفته این محققان، روند تکامل در شیرها به گونه‌ای بوده که شیرهای نر ساکن نواحی گرم و مرطوب برای خنک شدن یال خود را از دست داده‌اند.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00