منو
 کاربر Online
547 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 24 شهریور 1385 [19:33 ]
  کشف سرنخ ژنتیکی منشا ایدز در انسان
 

کشف سرنخ ژنتیکی منشا ایدز در انسان

براساس تحقیقات تازه ، در صورتی که تنها یکی از ژنهای بدن انسان کمی از آنچه هست متفاوت می بود، اپیدمی ایدز احتمالا هرگز روی نمی داد. دانشمندان در `شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا` دریافته اند که میمون های موسوم به `ریسس` (rehesus) به کمک تنها یک ژن مخصوص که از آنها در مقابل ویروس ها محافظت می کند، مانع رشد و تکثیر ویروس اچ آی وی در بدن خود می شوند.

در بدن انسان ژنی معادل وجود دارد که بی نهایت به این ژن در میمون شباهت دارد، اما فعالیت اچ آی وی را سد نمی کند. دانشمندان در تست های آزمایشگاهی کشف کردند که تنها یک تغییر واحد در این ژن انسانی ممکن است مانع توسعه اچ آی وی و بروز بیماری ایدز شود. دانشمندان از مدتی قبل می دانستند که آلوده کردن سلول های میمون به اچ آی وی در آزمایشگاه بسیار دشوارتر از آلوده کردن سلول های انسان به آن است و اکنون پژوهشگران در شورای تحقیقات پزشکی بریتانیا (ام آر سی) علت آن را دریافته اند.

آنها سرگرم مطالعه ژن هایی که می توانند ویروس ها را مسدود کنند بوده اند و به خصوص ژنی را یافته اند که به `رتروویروس`هایی (retrovirus) مانند اچ آی وی حمله می کنند. این ژن `تریم 5` (Trim5) نام دارد اما تنها در غلبه بر ویروس اچ آی وی موجود در بدن `ریسس` موثر است.

  امتیاز: 0.00