منو
 صفحه های تصادفی
دادائیسم
طرح موضوع مورد مطالعه
فضل بن شاذان و دلایل امامت امام علی علیه السلام
سلام پیامبر اکرم بر امام سجاد و امام باقر
کارکرد دین از نظر استاد مطهری
کلفهای خورشیدی
پدیده هایی که تغییر اجتماعی محسوب می شوند
امام کاظم علیه السلام و حل مشکل یکی از اهالی ری
تفاوت آزادى انسانى با آزادى حیوانى
سزبیلیت
 کاربر Online
707 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 20 شهریور 1385 [03:47 ]
  انتقال یافته از علوم پزشکی >> انواع ویتامین‌ها
 

انواع ویتامین‌ها

ویتامینها به دو گـروه مـحـلول در چــربی و مـــحلول در آب طبــقه بندی میگردند:

ویتامینهای محلول در چربی

شامل ویتامینهای A-D-E-K میباشند. این ویتامینها محلول در چربی بوده، برای جذب و جریان یافتن در خون به چربی نیاز دارند - در بدن قادر به ذخیره سازی میباشند - مصرف بیش از حد آنها خطر بیشتری دارد.

ویتامینهای محلول در آب

شامل ویتامینهای B و C میباشند. این ویتامینها محلول در آب بوده، برای جذب و جریان یافتن در خون به آب نیاز دارند - در بدن قادر به ذخیره سازی نمیباشند. مصرف بیش از حد آنها معمولا از بدن دفع گشته و زیاد خطر جدی در پی ندارد.

وظایف ویتامینها در بدن انسان

تـولـیـد انــــرژی ،‌ تنظیم واکنشهای شیمیایی بدن ، عامل رشد، ترمیم و حفاظت از سلولها و ارگانهای بدن ، شرکت در بسیاری از پروسه های متابولیکی بدن.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  دوشنبه 03 مهر 1385 [05:33 ]
  انتقال یافته از علوم پزشکی >> احتمال تاثیر مثبت ویتامین B3 بر بیماری ام اس
 

یک مطالعه تازه نشان می دهد تزریق ویتامین B3 ممکن است به حفاظت از بیماران مبتلا به «ام اس» در مقابل معلولیت های شدید و مزمن کمک کند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای مرحله مزمن و تشدید شونده «ام اس» (Multiple Sclerosis) یعنی مرحله ای که ممکن است در آن بیمار دچارمعلولیت جدی شود ، وجود ندارد.

اما پژوهشگران موفق شده اند خطر تحلیل رفتن عصب ها در موش های آزمایشگاهی مبتلا به علائم بیماری مشابه «ام اس» را از طریق تزریق نوعی ویتامین B3 موسوم به نیکوتینامید کاهش دهند.
بیماری «ام اس»، که فقط در بریتانیا 85 هزار نفر به آن مبتلا هستند، بیماری سیستم مرکزی اعصاب بدن مانند مغز و نخاع است.

این بیماری باعث تجزیه غشاء مایلین، یک پروتئین چربی، که الیاف عصب را می پوشاند ، می شود و توانایی ارسال پالس های الکتریکی به مغز و از مغز را مختل می کند.

در بسیاری از بیماران نوعی از بیماری ظاهر می شود که به ام اس `عود - گذر` موسوم است و در آن به طور متناوب، عود شدید بیماری بهبود کامل یا نسبی را به دنبال دارد. در این مرحله اولیه از بیماری، داروهای ضدالتهاب می توانند موثر باشند.

اما بیماران در نهایت ممکن است وارد مرحله مزمن پیش رونده شوند که فعلا برای آن درمانی وجود ندارد.

تیم محققان بوستون به روی موشی که مبتلا به یک بیماری مشابه «ام اس» (experimental autoimmune encephalitis یا EAE) بود تحقیق کردند.

آنها دریافتند که تزریق روزانه نیکوتینامید جلوی نابودی غشاء مایلین را می گیرد و وضعیت سلول هایی را که قبلا متاثر شده اند، پایدار می کند.

هرچه دوز نیکوتینامید بیشتر بود، اثر محافظتی آن نیز قوی تر بود.

اگر شدت معلولیت را به پنج درجه تقسیم کنیم، موش هایی که بیشترین دوز نیکوتینامید را دریافت کردند از معلولیت یک تا دو درجه رنج می بردند اما شدت معلولیت در حیواناتی که به آنها ویتامین تزریق نشد، سه تا چهار بود.

محققان دریافتند که نیکوتینامید میزان یک ماده شیمیایی مهم به نام `اِن اِی دی` (nicotinamide adenine dinucleotide) را در سیستم عصبی این حیوانات افزایش می دهد.

نیکوتینامید همچنین باعث کاهش چشمگیر تحلیل عصبی شد، حتی وقتی که معالجه برای 10 روز پس از شروع «EAE» عقب می افتاد که این امید را به وجود می آورد که در مراحل پیشرفته تر«ام اس» نیز موثر خواهد بود.

دکتر شینجیرو کانکو، سرپرست تحقیقات، گفت: «معالجه هر چه زودتر شروع شد تاثیر آن بیشتر بود، اما امیدواریم که نیکوتینامید بتواند به بیمارانی که وارد مرحله مزمن شده اند هم کمک کند».

محققان گفتند که نیکوتینامید ارزان است و تصور می شود که عوارض جانبی اندکی داشته باشد.

با این حال آنها گفتند باید برای شناسایی تاثیر آن بر انسان تحقیقات بیشتری انجام شود.

سایمون گیلسپی مدیر انجمن«ام اس بریتانیا» ضمن استقبال از این یافته گفت باید محتاط بود که آنچه در مورد موش ها موثر است همیشه در مورد انسان مفید نیست.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  سه شنبه 11 مهر 1385 [05:35 ]
  انتقال یافته از علوم پزشکی >> ویتامین به شرط چاقو
 

مصرف هندوانه به دلیل سرشار بودن از انواع ویتامین‌ها و املاح معدنی نیاز بدن را به این مواد تامین و مایعات هدر رفته را جبران می‌کند.
تصویر


محققان عقیده دارند که هندوانه حاوی اسیدآمینه‌ای به نام سیترولین و موادی به نام کاروتن و لیکوپن و نوعی قند به نام مانیتول است.

تحقیقات جدید نشان داد که هندوانه در سلامت معده و کلیه نقش مهمی دارد.

این میوه عطش را کم کرده و پوست را مرطوب نگه می دارد، از نظر کالری میوه مناسبی در رژیم های غذایی کاهش وزن به شمار می آید و مکمل خوبی برای معده است.

این گیاه عناصر زیادی دارد و باعث می شود انسان با استفاده از آن و طی روز به ویژه در تابستان از آب و ویتامین های مختلف بهره مند شود.

92 درصد هندوانه آب است و باقی آن مواد زلال و روغنی است.

میزان قند هندوانه 8 درصد و سرشار از ویتامین های A و C است، حتی هندوانه برای معالجه بیماری های کلیه، نقرس و بواسیر نیز موثر است.

تخم هندوانه نیز حاوی 30درصد روغن است که از نظر خواص شیمیایی مانند روغن بادام است.

هندوانه از دیدگاه طب قدیم سرد و تر است.

مغز تخم هندوانه انگل‌های روده و معده را از بین می‌برد و در نسخ قدیمی به خواص پوست سفید داخل آن اشاره شده است که برای زخم گلو و دهان بسیار کارآمد است.

در روزگار قدیم از آن به عنوان تب بر نیز استفاده می‌کرده اند.

  امتیاز: 0.00