منو
 صفحه های تصادفی
E
تیمولول
نامه پیامبر اکرم به خسرو پرویز، پادشاه ایران
خطوط انتقال تار نوری
سیاره زحل
خشکسالی کشاورزی
پایان کار مرداویج زیاری
احمد بیگ آق قویونلو
برونزیت
خواسته‌های بشری
 کاربر Online
255 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  یکشنبه 29 مرداد 1385 [06:31 ]
  نخستین عمل کاشت دیسک مصنوعی کمر
 

نخستین عمل موفقیت آمیز کاشت دیسک مصنوعی کمر و گردن در کشور ، با حضور پروفسور`محمدنبی نعمتی` رییس تیم جراحی کاشت دیسک کمر و دکتر `گیتا نیازی` جراح مغز و اعصاب تشریح شد.
پروفسور نعمتی که رییس بخش جراحی مغز و اعصاب دانشگاه بن و سمت استادی دانشگاه هانوفر آلمان را به‌عهده دارد روز شنبه در جمع خبرنگاران در نشست خبری موسسه فرهنگی ایران شرکت کرد.
وب گفت: عمل کاشت دیسک کمر وگردن حدود سه سال است که در اروپا متداول است و اخیرا نیزبا همکاری متخصصان داخلی برای اولین بار در ایران ‪ ۹‬عمل جراحی کاشت دیسک مصنوعی کمر و گردن انجام گرفت که تمامی آنها موفقیت آمیز بوده ‌است.
وی افزود: دیسک‌های مصنوعی کمر و گردن از جنس پلاستیک فشرده بوده و جایگزین مناسبی برای دیسک خارج شده از کمر بیماران و کاهش فشار روی اعصاب کمر است.
وی گفت: دیسک مصنوعی همان عمل دیسک طبیعی بدن را انجام می‌دهد و مشکلات حرکتی ، عدم استحکام در فواصل مهره‌ها و دردهای موضعی را التیام می بخشد.
پروفسور نعمتی اظهار داشت : نتایج این گونه عمل جراحی‌ها نشان می‌دهد که از ۷۵۰ ‬عمل جراحی انجام شده در خارج به منظور کاشت دیسک مصنوعی حدود ‪ ۹۹‬درصد موفقیت آمیز بوده‌ است.
رییس تیم جراحی کاشت دیسک کمر و گردن در ایران گفت: پس از برداشتن دیسک کمر یا گردن بیمار ، دیسک مصنوعی به صورت پره‌ای و چنگکی توسط میله‌ای مخصوص وارد مهره کمر می‌شود که این مساله سبب از بین رفتن لغزندگی مهره‌ها می شود.
وی افزود: مدت زمان انجام این عمل حدود یک ساعت و نیم است که ‪ ۲۰‬درصد از نظر زمانی بیشتر از یک عمل جراحی دیسک معمولی وقت می‌برد.
پروفسور نعمتی اظهار داشت: این عمل را می‌توان به صورت بسته انجام داد اما اگر قبلا دو یا سه عمل روی عضو بیمار انجام گرفته باشد ، عمل کاشت دیسک باید به صورت باز انجام گیرد.
وی افزود : عمل کاشت دیسک برای تیپ یک تا سه لغزندگی مهره‌ها توصیه می - شود و برای لغزندگی‌های زیادتر از پیچ و مهره نیز در عمل استفاده می شود.
پروفسور نعمتی ضمن تشکر از موسسه فرهنگی ایران در برگزاری این نشست خبری ، در خصوص موفقیت اخیر جمهوری اسلامی ایران در ترمیم ضایعه نخاعی با استقبال از این پدیده نوین ، آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه در صحنه بین‌المللی اعلام کرد.
وی گفت: نتایج این پروژه بسیار مثبت بوده و باید برای به تکامل رسیدن این دستاورد ، آن را پشتیبانی کرد.
دکتر `گیتا نیازی` نیز در سخنانی از عارضه کمر درد به عنوان شایعترین بیماری جراحی مغز و اعصاب یاد کرد و گفت: اصولا بیماری ستون فقرات سه برابر بیماری مغز است و در این بین بیماری‌ها ی ناحیه کمر در بین بیماری‌های ستون فقرات شایعتر است.
به گفته وی : تقریبا هشتاد درصد جامعه حداقل یکبار کمر درد را تجربه کرده‌اند.
دکتر نیازی فرم و حالت ستون فقرات و استهلاک آن را زمینه ایجاد کمر دردها در طول زمان دانست و گفت: مسایل دیگری نظیر زندگی ماشینی ، نشستن زیاد ، فعالیت‌های سنگین و حتی استعمال سیگار نیز در تشدید استهلاک کمر و گردن تاثیر زیادی دارند.

  امتیاز: 0.00