منو
 صفحه های تصادفی
مدیریت
فضیلت ماه رمضان
علت مجازات مردم مدینه در قتل کارگزار امام
حدیث غدیر
پاسخ کوبنده امام حسین علیه السلام به معاویه
واژگان زمین شناسی اقتصادی
شاه طهماسب دوم
خازن استوانه‌ای
استنتاج منطقی
برگی از تاریخ اسلام
 کاربر Online
235 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  شنبه 28 مرداد 1385 [07:45 ]
  تفاوت بین آفتاب سوختگی و سوختگیهای عادی
 

آفتاب سوختگی ناشی از تابش پرتو فرابنفش است و با سوختگیهای ناشی از حرارت که ناشی از پرتو فروسرخ است بسیار تفاوت دارد. آفتاب سوختگی در واقع یک واکنش سمی مزمن پوست در مقابل پرتو فرابنفش است و علائم مشخصه آن درد، قرمزی و تورم پوست است.
انرژی ناشی از پرتوهای فرابنفش می تواند به مولکولهای پوست بخصوص `دی.ان.ای` آسیب برساند. یکی از عواقب این امر سنتز پروتئیها و آنزیمهای مختلف استو تاثیر این پروتئینها بخصوص `سیتوکین`ها و `پراستوگلاندین` ها ممکن است منجر به اتساع عروق خونی پوست و بروز سلولهای التهابی می‌شود. این امر به نوبه خود سبب بروز قرمزی، تورم و درد که از مشخصه های آفتاب سوختگی است می‌شود.

محققان می‌گویند: زمانی که علائم قرار گرفتن بیش از حدا در معرض پرتو بروز می کند معمولا 4 تا 6 ساعت به طول می انجامد تا این پروتئینها تولید شوند. بنابراین علائم آفتاب سوختگی بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض خورشید ظاهر نمی شوند. به گفته محققان آسیب دی. ان. ای همچنین منجر به از بین رفتن سلولهای پوست میشود. این یکی از دلایلی است که پوست پس از بروز آفتاب سوختگیهای شدید پوسته پوسته می شود.
بدن نیز سازوکارهایی برای ترمیم آسیب وارده به دی.ای پس از قرار گرفتن در معرض پرتو فرابنفش را دارد، اما از آنجایی که تعداد قرار گرفتن در معرض نور خورشید افزایش می یابد، در نتیجه این احتمال نیز بوجود می آید که مقداری از این آسیب ترمیم نشود. این دی.ان.ای تغییر یافته در نهایت به بروز سرطان پوست منجر می شود.

محققان خاطرنشان می کنند که احساس گرمی و حرارت ناشی از آفتاب سوختگی نیز از افزایش جریان خود در محل آفتاب سوختگی ناشی می شود.

  امتیاز: 0.00