منو
 کاربر Online
856 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 25 مرداد 1385 [04:28 ]
  انتقال ویروس از میمون به انسان
 

انتقال ویروس از میمون به انسان

دانشمندان در آمریکا و کامرون دریافته اند که مصرف گوشت میمون و سایر پستانداران عالی مانند گوریل می تواند باعث سرایت ویروس های این حیوانات به انسان شود. این یافته از آن جهت نگران کننده است که تصور می شود ویروس اچ آی وی نیز ابتدا به همین شیوه به انسان منتقل و به بیماری ایدز منجر شد.

این تحقیقات که نتیجه آن در نشریه پزشکی `لنست` منتشر شده است، نخستین مطالعه ای است که نشان می دهد ویروس های متعلق به خانواده ای که اچ آی وی نیز عضو آن است، در نتیجه تماس انسان با گوشت خام این حیوانات به انسان منتقل می شود. آزمایش های ژنتیکی در گذشته نشان داده بود که ویروس اچ آی وی ابتدا زمانی به زیستن در بدن انسان خو گرفت که ویروس معادل آن یعنی `اس آی وی` در اوایل قرن بیستم از گوریل و شامپانزه به انسان منتقل شد.

تصویر


با این حال هیچ شاهدی وجود نداشت که نشان دهد چنین نقل و انتقال هایی از حیوانات به انسان تا به امروز ادامه دارد. اما مطالعه ای که در کامرون انجام شده است، نشان می دهد که گروه مشخصی از ویروس ها، به نام `اس اف وی` (Simian Foamy Virus) هستند که از طریق تماس با گوشت پستانداران عالی یا نگهداری آنها به عنوان حیوانات خانگی، به انسان منتقل می شوند.

دانشمندانی که این پژوهش را انجام داده اند، می گویند پدیده انتقال سایر ویروس های هم خانواده اچ آی وی از میمون به انسال، شدیدا نگران کننده است. پیش بینی این مساله که این ویروس ها تا چه حد خطرآفرین خواهند شد، غیرممکن است. اما مساله نگران کننده این است که آزمایش های ژنتیکی بر روی سه نفر نشان داد که بدن آنها به سه نوع ویروس از سه نوع پستاندار عالی آلوده شده است.

این نتیجه نشان می دهد که انواع ویروس های گوناگون می توانند از حیوانات به انسان جهش یافته و خطر پیدایش یک بیماری جدی دیگر نظیر ایدز را افزایش دهند.

  امتیاز: 0.00