منو
 کاربر Online
775 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline امیرمهدی کماریزاده ارسال ها: 9   در :  سه شنبه 24 مرداد 1385 [13:14 ]
  قوری ساده خورشیدی
 

اجاق خورشیدی سفری (Solar Picnic) که قبلأ در انجمن خلاقیت با عنوان `اجاق خورشیدی مسافرتی` معرفی شده اکنون در دو مدل 40 وات و 70 وات به مرحله تولید دستی رسیده است. برای تهیه آن می توانید با شماره تلفن 44666447 و یا پست الکترونیکی faratabesh@roshd.ir تماس حاصل فرمائید.

از آنجائیکه تولید قوری مخصوص اجاق خورشیدی سفری که امکان تهیه چای را هم فراهم می آورد فعلأ بصورت محدود می باشد، در اینجا به نحوه تهیه نوع ساده تر آن می پردازم :

طرز ساخت ظرف تهیه چای برای اجاق های خورشیدی مدل صفحه ای :
لوازم مورد نیاز:
1- ظرف نوشابه رانی (1 عدد)
2- ظرف شفاف نوشابه خانواده (1 عدد)
3- رنگ اسپری مشکی مات
4- قیچی
ابتدا قوطی فلزی نوشابه رانی یا نوشابه های مشابه را با اسپری مشکی مات رنگ کنید. سپس قسمت بالایی قوطی را ببرید تا بتوان چای لیپتون را به راحتی داخل آن قرار داد. می توانید اینکار را قبل از رنگ کردن انجام دهید ولی مراقب باشید که رنگ اسپری به داخل قوطی نپاشد.
حال ظرف پلاستیکی شفاف نوشابه خانواده را بردارید و قسمت سر و ته آنرا با قیچی جداکنید. به قسمت میانی بدنه نیازی نیست. دقت نمائید که برش باید به گونه ای باشد تا قسمت سر و ته بتوانند به هم داخل شوند. و طول حاصل به اندازه ای باشد تا قوطی رانی در داخل آن جا بگیرد و قسمت بالایی ظرف پلاستیکی بر لبه قوطی فلزی مماس شود. این کار برای جلوگیری از رسیدن بخار آب به فضای پائین تر از لبه قوطی می باشد.
دو نکته دیگر: درب ظرف پلاستیکی باید بسته باشد و برش ظرف باید به گونه ای باشد تا حتی الامکان محل اتصال سر و ته ظرف پائین تر باشد. در اینصورت هوای داغ محبوس در بالای ظرف امکان فرار کمتری خواهد داشت.

تصویر
حال قوری ساخت خود را همراه با آب و یک عدد چای لیپتون داخل یک اجاق خورشیدی مدل صفحه ای مانند `اجاق خورشیدی سفری` یا همان `سولار پیکنیک` قرار دهید تا پس از یک ربع ساعت آماده شود.

  امتیاز: 0.00