منو
 کاربر Online
1055 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  دوشنبه 23 مرداد 1385 [06:05 ]
  گل و خار برای آفت ها
 

گلهای زینتی در زندگی مردم شهرها، از دیرباز جایگاه خاصی داشته است. قسمت اعظم هدایایی که ما به طور روزمره به هم هدیه می کنیم و طراوت و عطر و شادابی را همراه آن به دیگران می بخشیم ، همین گلهای زیبا وتر و تازه هستند. اما اولین پرسشی که پس از داشتن ، کاشت و یا خرید یک گل ذهن ما را به خود مشغول می کند، مشکلاتی درباره نگهداری آن است که مهم ترین آنها هم حمله حشرات و بیماری ها به این موجودات است.

بخصوص این که همیشه شنیده ایم ، سموم و آفت کش ها تاثیر بسیار نامطلوبی بر محیط زیست و زندگی ما دارند، راه حل جدیدی که در این زمینه به ذهن دانشمندان رسیده است ، ایجاد نوعی مقاومت به آفات و بیماری ها در گلها و گیاهان است.

دکتر سعدالله علیزاده اجیرلو توانسته است با استفاده از اگروباکتریوم ، ژن خاصی را به نمونه های به دست آمده از گل داوودی منتقل کند و گل داوودی مقاوم به حشرات تولید کند. او که این پژوهش را در موسسه تحقیقات کشاورزی هند (پوسا) انجام داده است ، به ما در نوشتن این گزارش کمک کرده است. برای این که بدانید چطور می شود در گلها در مقابل حشرات مقاومت ایجاد کرد، با ما همراه باشید!

امروزه یکی از محبوب ترین گلهای دنیا، گل داوودی است که به عنوان گل بریده ، گلدانی ، گلخانه ای و به عنوان یک محصول عمده در میان گل در فضای سبز استفاده می شود.

  امتیاز: 0.00