منو
 صفحه های تصادفی
یزید بن مسعود و پاسخ مثبت به دعوت امام حسین علیه السلام
حکم امام علی علیه السلام و حکم درباره مردی که پس از قصاص زنده مانده بود
تولید انبوه
نشانه های ظهور در مردم - گسترش فساد
انتظار فرج؛ شرط قبولی اعمال
گروه مشتق
نیروی وزن
مخفی بودن شرک در زندگی
سلیمان بن صرد خزاعی
حیات در کرات دیگر
 کاربر Online
334 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  شنبه 21 مرداد 1385 [12:28 ]
  هجوم خرده کاوشگران به مریخ
 

کاوشگرانی جهنده به اندازه ی توپ بیسبال که بر روی سیاره در تمام جهات پخش خواهند شد، تصویر تازه ایست که دانشمندان و مهندسان مؤسسه ی فناوری ماساچوست( MIT) برای اکتشافات آینده ی مریخ در نظر دارند.

هزاران کاوشگر که انرژی شان را ازپیل های کوچک سوختی فراهم می کنند قادرند ناحیه ی پهناوری را که از دسترس مریخ نورد ها ی امروزی خارج است، تحت پوشش قرار دهند و زمین های سنگی و دور از دسترسی را که مریخ نوردان بزرگ در جهت یابی آن ها ناتوانند جستجو کنند. به گفته ی استیون دوبووسکی پروفسور مهندسی مکانیک از دانشگاه MIT که سرپرستی این گروه تحقیقاتی را برعهده دارد آن ها با جست و خیز کردن، بالا و پایین پریدن، غلتیدن و پخش شدن بر روی سطح سیاره به نمونه برداری و جمع آوری داده های علمی می پردازند.

تصویر


گروه دوبووسکی در نظر دارند که نمونه های نخستین کاوشگر ها را در پاییز امسال بر روی زمین امتحان کنند. آن ها سفر به مریخ را در ده سال آینده برآورد می کنند.دوبووسکی هم اکنون با پن لوپ بوستون مدیر برنامه ی تحقیقاتی غار شناسی در مؤسسه ی فناوری و معدن نیو مکزیکو همکاری می کند تا کاوشگرانی را طراحی کنند که از عهده ی زمین ناهموار مریخ برآیند.

دانشمندان معتقدند که مجاری گدازه که عموماً روی مریخ دیده می شوند، محل های نوید بخش وجود نشانه های آب هستند. در واقع آن ها تونل هایی بر جای مانده از جریان گدازه های زیر زمینی اند. نشانه های این مجاری بر روی سطح مریخ دیده می شوند که در مکان های بسیاری روی سیاره ی ما نیز وجود دارند. این مجاری درون حفره ها ی شکل گرفته بر سطح مریخ وارد می شوند یعنی مقاطعی از این مجاری که فرو ریخته اند.اما بررسی و مطالعه ی این ساختارها برای مریخ نوردان امروزی بسیار خطرناک است در حالی که کاوشگران کوچک و چابک به راحتی راه خود را درون این غارها می یابند.

مریخ همچنین دره های تنگ و ژرفی را به نمایش می گذارد که زمانی رودخانه هایی از میان آن ها جاری بوده است. دره هایی که برای مریخ نوردان دور از دسترس است اما کاوشگران کوچک در میان این دره ها سرازیر می شوند و اگر هم چند تایی از این صد یا هزار کاوشگر که به مناطق خطرناک فرستاده شده اند، از دست بروند روی هم رفته مأموریت را از خط خارج نخواهد کرد و این یکی ازامتیازات عمده ی کاوشگران کوچک است. به گفته ی دوبووسکی بدون تردید شما مشتاقانه تعدادی از این هزار توپ کوچک را برای جمع آوری اطلاعات از مناطق دوردست قربانی خواهید کرد. هر کدام از این کاوشگرها با وزنی در حدود 100 گرم و پیل کوچک سوختی که با خود حمل می کنند قادرند برای مدت بسیار طولانی به جست و خیز بپردازند. ماهیچه های مصنوعی درون کاوشگرها این امکان را به آن ها می دهد که به طور متوسط شش جهش را در طول یک ساعت داشته باشند که حداکثر میزان آن شصت جهش در همین مدت است. آن ها در هر جهش حدود یک و نیم متر حرکت می کنند. ازاین گذشته می توانند بالا و پایین پریده و یا بغلتند به طوری که در طی سی روز 130 کیلومتر مربع را پوشش دهند.

هر کاوشگر حسگر های مختلفی را شامل دوربین ها و حسگر های محیطی حمل خواهد کرد. کاوشگران از پلاستیک سبک و با دوامی ساخته شده اند که توان تحمل شرایط دشوار سفر در مریخ و سرمای سخت آن را داشته باشند. پیل های سوختی گرمای کافی را برای قابل استفاده بودن تجهیزات الکترونیکی و حسگر های آن ها فراهم خواهند کرد. وزن و حجم هزار تا از این کاوشگرها در مجموع به اندازه ی مریخ نورد روح است که بدون تردید توانایی و قابلیت بیشتری خواهند داشت. و هر یک به وسیله ی شبکه ی محلی (LAN) با کاوشگر ها ی اطراف خود در ارتباط است. اطلاعات به ایستگاه اصلی فرستاده و از آن جا به زمین مخابره می شود.

از دیگر کاربرد های احتمالی این روبوت ها ی کوچک بر روی زمین عملیات جستجو و نجات در ساختمان ها ی فروریخته و مکان های خطرناک خواهد بود.
سال گذشته محققان این پروژه بودجه ای را از NIAC دریافت کرده اند. این بودجه به منظور کمک به پروژه ها جهت پیش بردن آن ها از مرحله ی طرح و ایده به مرحله ی ساخت نمونه های اولیه اختصاص می یابد.

  امتیاز: 0.00