منو
 صفحه های تصادفی
زدودن فرهنگ جاهلی پیش از ظهور
الل های چندگانه
فلسفه چیست؟
امیل دورکیم و نظر دینی او پیرامون جامعه شناسی و دین
جامعه شناسی تربیتی
خاور میانه سال 500 تا 500 میلادی
ایالات امریکا
اولین مرد ایمان آورنده به رسول خدا
اندوه امام جواد در فراق پدر
لشکرکشی محمود به هند- فتح کشمیر
 کاربر Online
497 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 20 مرداد 1385 [21:50 ]
  انسان مغز بزرگ خود را مدیون یک ژن ناقص است.
 

انسان مغز بزرگ خود را مدیون یک ژن ناقص است.

انسان احتمالا مغز بزرگ خود را مدیون یک جهش ژنتیکی است که دو میلیون و چهارصد هزار سال قبل روی داده است. چگونگی تکامل انسان از سایر پستانداران عالی موضوع جدل های زیادی بوده است. انسان های امروزی بدون استثنا حامل این ژن جهش کرده هستند، اما سایر پستانداران عالی از جمله شامپانزه حامل نمونه جهش نکرده این ژن هستند. این تغییر ممکن است به جمجمه امکان داده باشد شکل تازه ای به خود بگیرد و فضای لازم را برای رشد مغز فراهم کند.

دانشمندان می گویند این تغییر در یک ژن مرتبط با عضلات آرواره که ما از آن برای جویدن و گاز زدن استفاده می کنیم، رخ داده و احتمالا نخستین تفاوت ژنتیکی در زمینه های عملی و کارکردی میان انسان و سایر پستانداران عالی است. براساس تحقیقاتی که در نشریه نیچر منتشر شده است، این تغییر ژنتیکی تقریبا دو میلیون و چهارصد هزار سال قبل روی داد و این همان دوره ای است که نخستین آثار فسیلی از اجداد انسان که دارای جمجمه های مدور و آرواره های کوچک بودند، ظاهر می شود.

جمجمه انسان از آن زمان تاکنون سه برابر شده و همزمان آرواره او عقب نشسته است. محققان آمریکایی بر این باورند که این نقص ژنتیکی با کوچک کردن آرواره باعث شد از فشار بر جمجمه کاسته و در نتیجه انبساط آن ممکن شود. با رشد جمجمه فضای بیشتری برای رشد مغز فراهم شد. کمتر کسی است که امروزه نظریه تکامل و اینکه انسان از نسل پستانداران عالی است را انکار کند.

اما این پرسش که این فرآیند چگونه به وقوع پیوست موضوع بحث و جدل های زیادی بوده است. با توجه به این که پروژه رمزگشایی از ژن های شامپانزه به زودی تکمیل می شود، این ژن می تواند نخستین شاخص اختلافات متعدد ژنتیکی باشد که اساس انسان بودن ما بر آنها استوار است.

  امتیاز: 0.00