منو
 کاربر Online
930 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هادی فارابی 1 ستاره ها ارسال ها: 4   در :  چهارشنبه 18 مرداد 1385 [08:32 ]
  نتایج جالب یک تحقیق داخلی در زمینه استفاده از بیوتکنولوژی در صنعت نفت
 

نتایج جالب یک تحقیق داخلی در زمینه استفاده از بیوتکنولوژی در صنعت نفت

محققان پژوهشگاه صنعت نفت موفق به شناسایی و ثبت جهانی یک باکتری گوگردزدای جدید شدند. مهندس مرتضی رحمانیان، رئیس پژوهشکده حفاظت صنعتی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت با اعلام این مطلب به خبرنگار ایسنا ‌گفت: ‌یکی از محورهای عمده تحقیقات این پژوهشکده، گوگردزدایی از برش‌های نفتی است.

گوگرد و ترکیبات آن یکی از مهمترین آلاینده‌های محیط زیست هستند که منبع عمده آنها دی اکسید گوگرد ناشی از احتراق خودروهاست. وی خاطر نشان کرد: براساس استانداردهای زیست محیطی جهانی، کشورهای تولید کننده گازوئیل موظفند تا سال 2010 میلادی میزان گوگرد موجود در این فراورده نفتی را تا ۲۵ppm‌ کاهش دهند.

تحقق این امر با استفاده از روشهای شیمیایی کنونی با دشواریهای فراوانی همراه است و به نظر می‌رسد یکی از معدود روشهای موثر در این زمینه، استفاده از میکروارگانیزمها باشد که اخیرا یکی از پرتوان ترین نمونه‌های آنها در پژوهشگاه صنعت نفت شناسایی و جداسازی شده است.

به گفته مهندس رحمانیان، این سوش باکتریایی که از برش‌های نفتی و خاک مناطقی از کشور جداسازی شده و به عنوان یک میکروارگانیزم صنعتی جدید در آلمان به ثبت رسیده است، در حال حاضر در مرحله مطالعات ژنتیک ملکولی و تست بر روی نمونه‌های گازوئیلی قرار دارد که نتایج اولیه حاکی از عملکرد مناسب آن بوده است.

وی با بیان این که این سوش باکتری گوگرد خوار در مراحل بعدی، بر روی نمونه‌های بنزین نیز تست می‌شود پیش بینی کرد: با استفاده از این میکرو ارگانیزم امکان کاهش آلاینده‌های گوگردی فراینده‌های نفتی تا حدود ۲۰ppm‌ - که حتی از استاندارد بین المللی اعلام شده نیز کمتر است، فراهم شود.

به گفته وی این در حالی است که حداکثر بازدهی تکنیک “هیدرودیسولفوریزاسیون” که متداول ترین روش کنونی گوگرد زایی است، ۵۰ppm‌ می‌باشد.
رئیس پژوهشکده حفاظت صنعتی و محیط زیست پژوهشگاه صنعت نفت در پایان با اذعان به چالش‌های فنی اقتصادی و هزینه‌های سنگین استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر کاربرد میکروارگانیزم‌ها (BDS) تاکید کرد: با توجه به ضرورت رعایت الزامات زیست محیطی اعلام شده و با احتساب هزینه‌های سنگین مورد نیاز برای جبران آلودگی‌های ناشی از ترکیبات گوگردی، سرمایه گذاری در دستیابی و به کارگیری تکنیک‌های کارآمد میکروبی از لحاظ اقتصادی کاملا قابل توجیه است.


منبع: ایسنا

  امتیاز: 0.00