منو
 کاربر Online
827 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 14 مرداد 1385 [17:22 ]
  نخستین حیوان شبیه‌سازی شده در ایران به دنیا آمد.
 

رییس جهاد دانشگاهی از تولد نخستین حیوان شبیه‌سازی شده توسط محققان و پژوهشگران این نهاد در کشور خبر داد. `علی منتظری` افزود: این گوسفند ماده شبیه‌سازی شده در پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی به روش کلون‌سازی متولد شد اما نتوانست بیش از چند دقیقه زنده بماند.

وی که به مناسبت سالروز تشکیل جهاد دانشگاهی با خبرنگاران گفت و گو می کرد، یادآور شد: این حیوان نیمه شب ‪ ۱۱‬مرداد متولد شد. وی تاکید کرد: آزمایشات ژنتیک ثابت کرد که این گوسفند به روش شبیه‌سازی متولد شده است و مستندات آن در آینده در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

منتظری اظهار کرد: بافتها و اجزای این گوسفند در اختیار مراکز تحقیقاتی کشور قرار خواهد گرفت تا در مراحل بعد این کار تکمیل شود.

وی در خصوص میزان استفاده بیماران از سلولهای بنیادین در کشور گفت: هم اکنون سلولهای بنیادی بالغ در مراکز درمانی کشور استفاده می‌شود و هنوز فناوری استفاده از سلولهای بنیادین جنینی در هیچ کشوری برای درمان انسان مورد استفاده قرار نگرفته است.

منتظری اظهار کرد: ایران هم‌اکنون فناوری کشت، تکثیر و انجماد و جداسازی سلولهای قلب، اعصاب، کبد و قرنیه را دارد که در مراکز تحقیقاتی تهیه و در اختیار مراکز بالینی قرار می‌گیرد. وی در خصوص جایگاه علمی ایران در خصوص تولید، تکثیر و انجماد سلولهای بنیادین جنینی در جهان گفت: ایران حائز رتبه دهم جهانی است و امیدواریم که با توسعه فعالیتها در خصوص سلولهای بنیادی ، این رتبه بهبود یابد.

رییس جهاد دانشگاهی افزود: ایران سالهاست از سلولهای بنیادین بالغ برای درمان بیماریها استفاده می‌کند. منتظری بااشاره به فعالیتهای `سعید کاظمی آشتیانی` رئیس فقید پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی اظهار داشت: دستیابی ایران به فناوری شبیه‌سازی مرهون تلاشهای این پژوهشگر است که امروز به ثمر نشسته است.

منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00