منو
 کاربر Online
711 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 11 مرداد 1385 [05:01 ]
  رگولاتور
 

رگولاتور دقیقاً چیه و چه کاری در مدار انجام میده؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline جواد حمزه ارسال ها: 275   در :  چهارشنبه 11 مرداد 1385 [05:43 ]
  رگولاتور
 

با سلام
رگولاتور کار تنظیم ولتاژ را انجام می دهد.به طور مثال شما در یک قسمتی از مدار ولتاژ 9 دارید.اما در جای دیگر مدار نیاز به ولتاژ 5 داریم.مسلما نمی توانید از دو باطری یکی 5 و دیگری 9 یا هر نوع تغذیه دیگر استفاده کنید.به این منظور تغذیه کل مدار را همان 9 ولت در نظر می گیریم.و برای قسمتی که ممکن است یک آ ی سی با تغذیه 5 ولت باشد از رگولاتور استفاده می کنیم.رگولاتورها در رنج های مختلفی وجود دارند.مثلا برای داشتن تغذیه ثابت 5 ولت برای قسمتی از مدار،می توانید از رگولاتور 7805 استفاده کنید.این رگولاتور دارای سه پایه است.یک پایه ورودی،یک پایه خروجی و پایه وسطی آن پایه زمین یا صفر است که به بدنه رگولاتور نیز راه می دهد.رگولاتور 7809 ،7812 و موارد دیگر نیز وجود دارد.که بسته به طراحی مدارتان از یکی از آنها استفاده می کنید.
بعضی از رگولاتورها نیز ولتاژ منفی ورودی را گرفته و تبدیل به ولتاژ منفی در خروجی برای مواردی که نیاز به تغذیه منفی داریم می کند.
نمونه آن 7905 است.که به طور مثال ولتاژ منفی 9 ولت ورودی را به ولتاز منفی 5 ولت در خروجی تبدیل می کند.که این تغذیه منفی در آپ امپ ها که دارای هر دو تغذیه مثبت و منفی می باشد کاربرد دارد.

  امتیاز: 0.00