منو
 صفحه های تصادفی
بیعت جبرئیل با امام زمان علیه السلام
ویتامین E
امام خمینی و تداوم انقلاب اسلامی
Application
برخورد کریمانه امام حسین علیه السلام
صنایع قند سازی
تحقق حتمی وعده الهی به ظهور امام مهدی علیه السلام
کتون
مسله حکمرانی سلیمانیه در عهد فتحعلشاه
سفالگری دوره اولیه اسلامی
 کاربر Online
766 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 08 مرداد 1385 [06:45 ]
  فیل‌ها به همنوعان مریض و مرده خود توجه می‌کنند.
 

نتایج آخرین تحقیقات انجام شده توسط یک محقق کنیایی نشان می‌دهد فیل‌ها مانند انسان‌ها دارای عواطفی هستند که بر اساس آن به همنوعان مریض یا مرده خود توجه می‌کنند. دکتر `ایان داگلاس همیلتون` از متخصصان حیات وحش شناسی و فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد نشان داده است که فیل‌ها در صورت زخمی یا مریض شدن یکی از اعضای گله خود برای بهبود حال جسمی آن تلاش می‌کنند.

به گزارش هفته نامه `اکونومیست` چاپ لندن، همیلتون و همکارانش در تحقیق خود نحوه واکنش یک دسته فیل در برابر بیماری یکی از فیل‌های مادر در این گله را مشاهده کردند. فیل‌های گله پس از بیمار شدن و بر زمین افتادن مادر گروه به دفعات به سمت آن رفته و تلاش کردند برای برخاستن از زمین به آن کمک کنند. تیم پژوهشگر هملیتون معتقدند که این رفتار نشان‌دهنده اهمیت فیل‌ها به زنده نگاه داشتن همنوعان خود است.

یافته‌های تحقیق مذکور قرار است در شماره جدید نشریه `اپلاید انیمال بیهیورال ساینس` (علم کاربردی رفتار حیوانات) منتشر شود. این تحقیق از آن رو جالب توجه است که به گفته کارشناسان حیات وحش، اکثر حیوانات در برخورد با همنوعان بیمار و یا مرده خود بی‌تفاوت رفتار می‌کنند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 19 خرداد 1386 [06:58 ]
  فیل‌ها می‌توانند از طریق پاهایشان بشنوند
 

دانشمندان می‌گویند فیل‌ها می‌توانند از طریق پاهای حساس خود پیامهای هشدار سایر فیل‌ها را بشنوند. به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس ، پیشتر دانشمندان به توانایی فیل‌ها در انتشار صداهایی با فرکانس پایین پی برده بودند که از طریق آن می‌توانند با گله‌هایی از فیل‌ها که کیلومترها از آنها دور هستند ارتباط برقرار کنند.

اکنون گروهی از محققان به سرپرستی رادول از دانشگاه استنفورد می‌گویند فیل‌ها امواج لرزه‌ای ایجاد می‌کنند که از طریق زمین عبور می‌کند و سایر گله‌های فیل‌ها می‌توانند از طریق پاهای بسیار حساس خود این علایم را دریابند. یک گروه از محققان پیامهای هشدار فیل‌ها را در نامیبیا و کنیا که همنوعان خود را از خطر کمین شیر در منطقه آگاه می‌کردند ضبط کردند.

آنان سپس امواج لرزه‌ای این هشدارها را از طریق زمین برای یک گله فیل که در اطراف برکه‌آبی جمع شده بودند، ارسال نمودند. فیل‌ها به طرزی عجیب واکنش نشان دادند. آنها دور هم جمع شدند و بچه‌ها را نیز به وسط گله هدایت کردند. فیل‌های نامیبیا به پیامهای هشدار فیل‌های کنیا کمترین واکنش را نشان دادند که ظاهرا ناشی از ناآشنایی با آنها است.

این تحقیق در مجله نیوساینتیست منتشر شده است.

  امتیاز: 0.00