منو
 کاربر Online
645 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  جمعه 30 تیر 1385 [12:34 ]
  میزان پذیرش در رشته‌های علم نانو در ایران
 

در سال گذشته جمعا ‪ ۴۲‬دانشجو در رشته‌های علوم و فناوری نانو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر ، تربیت مدرس ، صنعتی سهند تبریز ، کاشان و پژوهشگاه مواد و انرژی پذیرفته شدند.

به گزارش ماهنامه فناوری نانو ، همچنین در سال جاری دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده فنی دانشگاه تهران در مقطع دکتری در رشته‌های نانومواد ، نانوالکترونیک ، نانوبیو ، نانو مهندسی شیمی و نانو شیمی ، اقدام به پذیرش دانشجو کردند.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز با ظرفیت ‪ ۱۱‬نفر ارایه‌دهنده رشته مهندسی شیمی با گرایش نانو در مقطع کارشناسی ارشد بوده است. همچنین این دانشگاه در گرایش نانوپلیمر هشت نفر جذب کرده است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  جمعه 30 تیر 1385 [12:36 ]
  نانوشیمی در هزاره سوم
 

بهتر است تعریفی عام از علم و فناوری نانو داشته باشیم این فناوری پدیده هزاره سوم است و ورود به این عرصه اجتناب ناپذیر است. در واقع این زمینه را نمی‌توان به عنوان رشته جدیدی معرفی کرد، بلکه رویکردی جدید به کلیه علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است.
فناوری نانو ، علمی فرارشته‌ای است و می‌خواهیم از این مقیاس به کلیه علوم و فنون از جمله علوم محض ، فنی مهندسی ، پزشکی ، غذایی نگاه کنیم. از آنجاییکه مشکلات پیچیدگی‌ها و مسایل اخلاقی به دلیل شبیه‌سازی انسان ، گیاه و حیوان در این محدوده بوجود خواهد آمد، ضرورت همکاری علوم نظری از نظر مسایل حقوقی در این فناوری ضروری است.

اگر از دیدگاه شیمی و مهندسی شیمی به فناوری نانو نگریسته شود، می‌توان گفت که رشته نانوشیمی تقریبا در تمامی علوم و فنون بکار می‌رود. به عبارت دیگر در زمینه‌های مختلفی از جمله سوخت ، پلیمر ، رنگ ، ساخت و ساز ، پوشاک ، دارو ، غذا و به‌طور کلی هر آنچه که به شیمی و مهندسی شیمی مربوط می‌شود، می‌توان از مزایای این فناوری بهره جست. به طور کلی توجه به کلیه علوم و فناوری‌های موجود در مقیاس نانو و کار و تولید در این مقیاس برای دستیابی به فرآورده‌های با کیفیت و کمیت بهتر به عبارتی ارزان‌تر محکم‌تر و سبک‌تر و کارآراتر است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  جمعه 30 تیر 1385 [12:37 ]
  مهندسی مواد ، از گرایشهای شیمی
 

یکی از مشخصه‌های علم شیمی و مهندسی شیمی ، شناخت علم و مواد و مهندسی مواد است که در علوم محض مطالعه و پژوهش و در مهندسی تولید انبوه موردنظر است. از دیدگاه شیمیدانان ، گرایش‌های این رشته می‌تواند همان گرایش‌های شیمی آلی ، معدنی ، تجزیه ، شیمی فیزیک است که در مقیاس نانو مطالعه و بررسی شد تا نتایج یافته‌های جدید خود را برای انبوه‌سازی در مورد خاص به مهندسان مربوطه ارایه کنند.

از دیدگاه مهندسان شیمی ، این گرایش‌ها بسته به نوع نیازهای جامعه و توانایی برآوردن آن نیازها می‌تواند به طور متفاوت دسته‌بندی شود. در کشور ، پتانسیل‌های خوبی در زمینه مطالعه پلیمر و رنگ وجود دارد.
سرفصل‌های درسی شامل دروس اصلی و انتخابی جمعا ‪ ۳۲‬واحد آموزشی و پژوهشی است که با تصویب شورای برنامه ریزی دانشگاه ارایه می‌شود و گذراندن این رشته در دانشگاه به این صورت است که در ابتدای دوره ‪ ۱۲‬واحد بوسیله دانشجو اخذ شده و در ادامه به همراه گذراندن دیگر واحدهای آموزشی استاد پروژه ، طرح و برنامه آموزشی دانشجو مشخص می‌شود.

دانشجویان فارغ التحصیل این رشته می‌توانند در صنایع و مراکز ، به خصوص در بخش‌های تحقیق و توسعه‌ای که فارغ التحصیلان رشته شیمی و مهندسی شیمی را می‌پذیرند مشغول به پژوهش شوند.

  امتیاز: 0.00