منو
 صفحه های تصادفی
دفتر روزنامه اختصاصی
مرغ راز آفریقایی
استجابت نفرین امام حسن مجتبی علیه السلام درباره زیاد بن ابیه
آلودگی صوتی و آثار آن
آثار نماز جماعت
نظام قیمت ها
تیک یا اختلال حرکات بدنی
عزت نفس و اقتدار حضرت سجاد علیه السلام
بیماری دیپلودیا در ذرت
توقف یک شبانه روزه و هاتفی برای زینب
 کاربر Online
393 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline لیلا مهرمحمدی 3 ستاره ها ارسال ها: 411   در :  چهارشنبه 28 تیر 1385 [12:41 ]
  تابستون فصل ورزش
 

مطالعات فراوانی انجام شده است که ثابت می کند فعالیت ورزشی منظم - حتی در سطوح متوسط - میزان ابتلا به بیماریهای قلبی ، سرطان ، فشار خون بالا و چاقی را کاهش میدهد و کارایی فیزیکی و روان را افزایش میدهد . علیرغم آن بسیاری از مردم آمریکا کماکان روش زندگی بی تحرک را بر می گزینند !
کارشناسان می گویند که دلایل فراوانی وجود دارد که مردم از فعالیت ورزشی تنفر دارند . شامل :
ترس :
هراس و واهمه زیادی از ورزش در افراد وجود دارد . که به نظر متخصصان این رشته ، کاملاً گیج کننده است . حتی گاهی علت همان خجالتی بودن است که مثلاً فرد نمی داند چگونه از وسایل ورزشی موجود در ورزشگاه استفاده کند یا مثلاً از نظم موجود در کلاس عقب بیفتد و یا لباس مناسب ورزشی نداشته باشد .
کمبود زمان :
خانم نیکول گانینگ که مدیریت یک مرکز بین المللی تناسب اندام را بر عهده دارد و در فیزیولوژی ورزش تحقیق می کند می گوید مردم همواره خود را تحت فشار قرار میدهند که زمان مشخصی را برای ورزش ترتیب دهند . بخصوص مادران شاغل که معتقدند زمان کافی برای ورزش کردن ندارند و نمی دانند که چگونه باید برنامه ریزی کنند تا بتوانند ورزش کنند . اگر شما برای مدیریت زمان خود دچار مشکل هستید ورزش اولین چیزی است که باید مورد توجه قرار دهید . یک مهمانی نه چندان مهم و یا یک خرید غیرضروری می تواند مانع انجام برنامه های ورزشی مدون و منظم شما شود . متأسفانه گاهی ملاقات مجدد با یک دوست بهتر از رفتن به سالن ورزش تلقی می شود !
ذهنیتهای منفی از ورزش :
برای بعضی ها کلمه ورزش لحظات خسته کننده کلاسهای ورزشی دوران ابتدایی و راهنمایی را تداعی می کند که می تواند اثرات مخربی بر ورزش نمودن آنها نماید . که باید چنین ذهنیتهایی بنحو احسن پاک شوند .
نتایج کند :
احساس کردن و دیدن نتایج ورزش در سلامتی افراد معمولآً زمان طولانی را به خود اختصاص می دهد و چه بسا افرادی که قبل از رسیدن به چنین مرحله ای ورزش کردن را ترک می نمایند . هنوز افراد زیادی هستند که به دنبال قرصها و شربتهای معجزه آسایی می گردند که بتوانند آنها را یک شبه لاغر نماید . آنها کماکان بر این باورند که راههای بهتر ، سریعتر و آسانتری برای لاغری وجود دارد ، پس چرا ورزش کنیم ؟
هزینه :
مردم تصور می کنند که نمی توانند از عهده هزینه های ورزش کردن و خرید تجهیزات ورزشی لازم برآیند . ضمناً از اینکه وسیله ایی با قیمت گزاف تهیه کنند که نتوانند بهره لازم را از آن ببرند واهمه دارند .
انگیزه :
هر آنچه که بهانه ورزش نکردن ما باشد ، بنظر می رسد مهمترین علت ترک ورزش و فعالیتهای بدنی ، نداشتن انگیزه های لازم است .

اما آیا کسی که از ورزش متنفر است ممکن است حقیقتاً تغییر نماید ؟ آیا ممکن است زمانی بدون واهمه و هراس به فعالیتهای ورزشی بپردازید ؟ بله ، کارشناسان معتقدند که می توان تنفر را به تحمل و حتی عشق تبدیل کرد :

راهکارهایی را بیابید که از آنها لذت می برید

اگر کارهایی را انجام دهید که به آنها علاقه ندارید ، طبعاً نمی توانید به خوبی آنها را ادامه دهید و به راحتی آنها را ترک خواهید کرد . اگر واقعاً نمی دانید که چه کاری را دوست دارید تحقیق کنید : مثلاً در کارهای ایروبیک شرکت کنید ، یا به شنا بپردازید و یا در کلاسهای اسکیت ثبت نام کنید و یا به کوهپیمایی بپردازید . سعی کنید همه آنها را امتحان کنید . آنقدر تجربه کنید تا فرآیندی را که شما را از لحاظ جسمی و روانی تهییج می کند پیدا کنید .

برای خود هدف تعیین کنید .

اهداف خود را تعیین کنید و گهگاه آنها را مرور نمائید . لیکن واقع بین باشید . اگر پیاده روی را با ۱۰ دقیقه در روز آغاز کرده اید انتظار نداشته باشید پس از ۳ ماه بتوانید در ماراتن شرکت کنید . اهداف شما می توانند به صورت کوتاه مدت و بلند مدت تعریف شوند . اهداف خاص ، قابل اندازه گیری و پویا انتخاب نمائید و برای انجام آنها باز ، زمانی تعیین نمائید .

سعی کنید صبحها ورزش نمائید .
آمار نشان میدهد که تناسب اندام در افرادی که صبحها فعالیت ورزشی می نمایند مشهودتر است .

فعالیت ورزشی خود را طبق برنامه انجام دهید .
برنامه ورزشی خود را مانند یک قرار ملاقات ثبت نموده ، انجام دهید . بهتر است پیشاپیش برنامه ریزی خود را برای یک ماه کامل انجام دهید و اگر به هر دلیلی برنامه خود را حذف نمودید بلافاصله برنامه ریزی مجدد نمائید .

شریکی برای ورزش کردن داشته باشید
ورزش می تواند کاملاً اجتماعی باشد . شرکت در فعالیتهای ورزشی تیمی به همراه دوست و یا همسر می تواند بهره وری شما را افزایش دهد .

به انحای مختلف خود را تشویق کنید
سعی کنید از جوایز مختلف برای تهییج خود استفاده کنید و از جوایز کوچکتر و بعد باارزشتر استفاده کنید . بعنوان مثال ، زمانیکه توانستید بر روی نوار نقاله ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید و یا ۱۰ بار درازنشست انجام دادید بعنوان جایزه یک تی شرت و یا یک CD جدید تهیه نمائید . زمانیکه برنامه خود را به مدت ۱۲ هفته انجام دادید یک جفت کتانی جدید برای خود تهیه نمائید . فقط به خاطر داشته باشید که از مواد خوراکی بعنوان جایزه استفاده نکنید .

از قانون « همه یا هیچ » پیروی نکنید .
یک ساعت وقت ندارید ؟ نیم ساعت چطور ؟ طبعآً از هیچ بهتر است و اگر کمی باهوش باشید می توانید فایده کافی را از ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی بهره ببرید .

به ورزش و تحرک جسمانی عشق بورزید .
تحمل کردن ورزش کافی نیست .یکی از محققین در مورد فعالیت ورزش معتقد است انسانها ورزش را دوست ندارند چرا که اطلاعات کافی در مورد دوست داشتن ورزش در اختیار آنها قرار نمی گیرد .

مردم می دانند که فعالیت های ورزشی باعث سلامت و زندگی طولانی تر آنها می گردد لیکن آنها انگیزه های لازم را نمی دانند و این دلایل به اندازه کافی محرک کافی و قوی برای دراز مدت نمی باشد . مردم بر یک اساس روزانه تمرکز کافی بر روی ورزش و فعالیت های ورزشی ندارند .

در واقع مردمی که فعالیت ورزشی را بر اساس یک نظم و قاعده انجام می دهند کسانی هستند که از فعالیت ورزشی لذت می برند .

ورزشکاران منظم همواره در مورد تأثیر شگرف ورزش بر روحیات و احساسات آنها صحبت می کنند و کمتر به کاهش بیماریها اشاره می نمایند .

لذا فعالیتهایی را انجام دهید که شما را سرزنده و بشاش می نمایند و باعث لذت شما می شوند . به این منظور فکر کنید که بدن شما چگونه باید باشد زمانیکه ورزش می کنید و به کجا برسد ؟ آیا می خواهید احساس سرعت نمائید یا قدرت و یا حرکت به جلو ؟

به بیان بهتر در فعالیت ورزشی خود بصورت جسمی و روانی کامل شرکت کنید و در واقع بدن و روح خود را ارتباط دهید . بسیاری از کارشناسان معتقدند که بدون انگیزه ها و تحرکات درونی تقریباً انجام فعالیت ورزشی و استمرار آنها غیرممکن است .

آنها معتقدند که مشکلات برای یک فعالیت ورزشی منظم برای همه ما وجود دارد و همانند هر چیز دیگری در زندگی ، اگر انگیزه درونی قوی برای انجام آنها نداشته باشیم ، مشکلات بهتر و راحتتر پیدا می شوند .

  امتیاز: 0.00