منو
 کاربر Online
2019 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 24 تیر 1385 [09:21 ]
  نانو تکنولوژی (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:

من دانش آموز سال سوم متوسطه هستم واز آنجایی که در درس فیزیک پایه ای نسبتا قوی دارم در نانو تکنولوژی موفقتر هستم یا در بیو تکنو لوژی ضمن اینکه به درسهایی مثل زیست هم علاقه زیادی دارم همچنین مشخصات دانشجوی این دو رشته را ذکر کنید.

موفق و موید باشید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 26 تیر 1385 [08:21 ]
  نانو تکنولوژی (دانش آموز سال سوم)
 

سلام
هنگامی که درباره نانوفناوری شروع به جستجو و مطالعه کنید، به موضوعات و مواد مختلفی بر می خورید مانند:`نانولوله ها، شبیه سازی مولکولی، نانو داروها، سلول های سوختی، کاتالیزورها، نانوذرات و...` بنابراین ممکن است نانوفناوری رشته ای کاملا گسترده به نظر آید که موضوعات آن ربط چندانی به هم ندارند. به طور کلی این شاخه حالت میان رشته ای داشته و مطالعات نانوفناوری را می توان به سه دسته تقسیم کرد. اگرچه روشهای تحقیقاتی در آن ها بایکدیگر متفاوت است، اما این سه شاخه کاملا به یکدیگر مرتبط هستند و پیشرفت در یکی از شاخه ها می تواند در شاخه های دیگر نیز کاملا موثر باشد.

این سه شاخه عبارتند از:

1 - نانوتکنولوژی مرطوب: این شاخه به مطالعه سیستم های زنده ای می پردازد که اساسا در محیطهای آبی وجود دارند. در این شاخه ساختمان مواد ژنتیکی، غشاءها و سایر ترکیبات سلولی در مقیاس نانومتر مورد مطالعه قرار می گیرد. پژوهشگران موفق شده اند ساختارهای زیستی فراوانی تولید کنند که نحوه عملکرد آنها در مقیاس نانویی کنترل می شود. این شاخه دربرگیرنده علوم پزشکی،دارویی و به طور کلی علوم و روشهای مرتبط با زیست فناوری است.

2- نانوتکنولوژی خشک: این شاخه از علوم پایه شیمی و فیزیک مشتق می شود و به مطالعه تشکیل ساختارهای کربنی، سیلیکون و مواد غیر آلی و فلزی می پردازد. نکته قابل توجه اینست که الکترونهای آزاد که در فناوری مرطوب موجب انتقال مواد و انجام واکنشها می گردند، در فناوری خشک خصوصیات فیزیکی ماده را پدید می آورند. در نانوتکنولوژی خشک کاربرد مواد نانویی در الکترونیک، مغناطیس و ابزارهای نوری مورد مطالعه قرار می گیرد. برای مثال طراحی و ساختن میکروسکوپ هایی که بتوان با استفاده از آنها مواد را در ابعاد نانومتر دید.

3 - نانوتکنولوژی محاسبه ای: در بسیاری از مواقع ابزار آزمایشگاهی موجود برای انجام برخی از آزمایشها در مقیاس نانومتر مناسب نیستند و یا آنکه انجام این آزمایشها بسیار گران تمام می شود. در این حالت از رایانه ها برای شبیه سازی فرآیندها و واکنش های اتم ها و مولکول ها استفاده می شود. شناختی که به وسیله محاسبه به دست می آید، باعث می شود که زمان پیشرفت نانوتکنولوژی خشک به چند دهه کاهش یابد و البته تأثیر مهمی در نانوتکنولوژی مرطوب نیز خواهد داشت.

آشنایی با رشته نانوشیمی در دانشگاههای کشور


رشته‌های علوم و فناوری نانو در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس، صنعتی سهند تبریز، کاشان و پژوهشگاه مواد و انرژی پذیرفته شده اند. به گزارش ماهنامه فناوری نانو، دانشگاه صنعتی شریف و دانشکده فنی دانشگاه تهران در مقطع دکتری در رشته‌های نانومواد، نانوالکترونیک، نانوبیو، نانو مهندسی شیمی و نانو شیمی، اقدام به پذیرش دانشجو کردند.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز با ظرفیت ‪ ۱۱‬نفر ارایه‌دهنده رشته مهندسی شیمی با گرایش نانو در مقطع کارشناسی ارشد بوده است همچنین این دانشگاه در گرایش نانوپلیمر هشت نفر جذب کرده است. برای شروع بهتر است تعریفی عام از علم و فناوری نانو داشته باشیم این فناوری پدیده هزار سوم است و ورود به این عرصه اجتناب ناپذیر است. در واقع این زمینه را نمی‌توان به عنوان رشته جدیدی معرفی کرد بلکه رویکردی جدید به کلیه علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است.

ملاحظه می کنید تکنولوژی نانو در تمامی بخشهای علوم مطرح می باشد و کاربردهای بسیار وسیعی دارد.
شما با مراجعه به دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد می توانید اطلاعاتی رو در رابطه با رشته های مرتبط (نانو فیزیک ، نانو شیمی ، علم مواد و ...) و همچنین دانشگاههایی که می توان در این زمینه ها به تحصیل پرداخت، کسب کنید.

لیست سایتهای مرتبط با فناوری نانو ایران:


در ضمن مقالات بسیار مفیدی در همین سایت در شاخه های مختلف نانو هستش که راهنمای خوبی می تواند برای شما باشد.

موفق و پیروز باشید، ثبت نام کنید تا مطالب ارسالی با نام خودتان ثبت شوند.

  امتیاز: 0.00