منو
 صفحه های تصادفی
آنچه بر برخی از پیامبران پیشین نازل شده
مارماتیت
فضانورد
iritis
آنتیموان
درس بهداشت خانواده
شیر
یزید بن احمد شروانشاه
برگزیدگان خدا
یاس
 کاربر Online
332 کاربر online
 : پرسش و پاسخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 20 تیر 1385 [07:42 ]
  چسپ از چه موادی ساخته میشود ؟چگونه؟ کامل توضیح دهید (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:

آرام

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 22 تیر 1385 [05:26 ]
  >چسب
 

به مقالات:
مراجعه فرمایید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 26 تیر 1385 [07:46 ]
  ساختن چسب از شیر
 

سلام

ساختن چسب از شیر


همانطور که می دانید شیر پروتئین دارد. با انجام این آزمایش، می توانید پروتئین موجود در شیر را به چسبی تبدیل کنید.
دو فنجان شیر بی چربی و شش قاشق سوپخوری سرکه را در ظرف لعابی یا ظرف شیشه ای نشکن (پیرکس) بریزید. ظرف را روی اجاق بگذارد و مخلوط را مرتبا هم بزنید. به تدریج توده سفید رنگ جامدی در مخلوط ظاهر می شود. در این هنگام، ظرف را از روی اجاق بردارید و هم زدن مخلوط را آنقدر ادامه دهید که دیگر توده جامدی تولید نشود. برای جدا کردن بخش جامد از مایع، محتویات ظرف را در آبکش بریزد.

در این آزمایش با افزودن اسید (سرکه) شیر را به طور مصنوعی ترش کرده اید. برای تولید پنیر نیز از روشی مشابه استفاده می شود. حتما توجه کرده اید که هرگاه شیری را که به طور طبیعی ترش شده است حرارت دهید، ذرات جامدی در آن پدیدار می شود- اصطلاحا می گوییم `می برد`. در شیر باکتری ای وجود دارد که اسید لاکتیک تولید می کند. همین اسید است که موجب ایجاد آن ذرات جامد می شود.

پروتئین موجود در توده جامدی که در آبکش به جا مانده است، کازئین نام دارد. با انجام عملیات زیر می توانید چسب کازئین بسازید.
ربع فنجان آب و یک قاشق چایخوری جوش شیرینی را به توده جامدی که به دست آورده اید، اضافه کنید و مخلوط حاصل را هم بزنید. در اثر واکنش شیمایی میان جوش شیرین و باقیمانده سرکه موجود در توده جامد، حبابهای ریز بسیاری ایجاد می شوند. پس از خاتمه واکنش، چسب کازئین شما آماده است.

ثبت نام کنید تا مطالب ارسالی با نام خودتان ثبت شوند.
موفق باشید

  امتیاز: 0.00