منو
 کاربر Online
1085 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline معصومه قاسمی 3 ستاره ها ارسال ها: 372   در :  دوشنبه 19 تیر 1385 [06:12 ]
  جایگزینی عضوآسیب دیده
 

تصویر

وقتی به بدن انسان ، این مخلوق پیچیده عالم هستی نگاه می کنیم و به عمق پیچیدگی های آن می رسیم ، باورمان نمی شود اگر فقط یک عضو یا یک قطعه بسیار کوچک خوب کار نکند ، باز هم این بدن بتواند به زندگی ادامه بدهدحتی وقتی کسی را می بینیم که عضوی از او بر اثر بیماری از بدنش حذف شده و هنوز دارد به زندگی ادامه می دهد، بهت و حیرت سراپای وجودمان را می گیرد. حالا چه رسد به این که قرار باشد این عضو خارج از بدن ، ترمیم و به بدن سپرده شود و دوباره بتواند تمام مسوولیت هایش را پیگیری هم بکند.
این مایه خوشبختی است که دانشمندان ایرانی همگام با دانشمندان کشورهای پیشرفته حرفی برای گفتن دارند و همایش و نشست های پربار علمی برگزار می کنند. آنها ادعا می کنند که می توانند قسمتهایی از بدن را که بر اثر بیماری یا جراحات از میان رفته اند ترمیم کنند.این بار پای صحبت دکتر احد خوش زبان ، معاون آموزش مرکز تحقیقات و بانک فرآورده های مهندسی بافت - که در دانشگاه علوم پزشکی تهران واقع شده است - نشسته ایم. با ما باشید.
رشته مهندسی بافت از کجا آمده است؟
واژه مهندسی بافت برای اولین بار به طور رسمی سال 1988 در کارگاه بنیاد علوم ملی مطرح شد. اگرچه از کشت سلول ها در خارج از بدن سالها می گذرد، اما تنها در مطالعاتی که طی سالهای اخیر انجام شده توانسته اند به ساخت و تولید بافتهای دارای عملکرد واقعی دست پیدا کنند.
پس این علم همچنان در حال پیشرفت است؟
بله. مطالعات و تحقیقات گسترده ای در حال انجام است و پیشرفت های سریع در مهندسی بافت به ارتباط میان دانشمندان بیولوژیست و مهندسان مواد و طراحان بیولوژیک و محققان بالینی نیاز دارد.
کشور ما هم در این زمینه حرفی برای گفتن دارد؟
البته و بسیار هم زیاد ؛ هر چند در حال حاضر امریکا پیشتاز این کار است ، ولی حرکات قوی در اروپا و ژاپن بیشتر به وسیله تاسیس مراکزی با ارتباط کارخانه های خصوصی برای تامین ارتباطات لازم به منظور پیشرفت مهندسی بافت انجام شده است و در کشور ما هم این رشته به دستور ریاست دانشگاه علوم پزشکی تهران و با حمایت معاونت محترم آموزشی وقت آقای دکتر امامی رضوی و در ادامه آقای دکتر کشاورز با همکاری ریاست و معاونت مرکز تحقیقات و بانک فرآورده های پیوندی ایران در آذر سال 1384 آغاز شد.
الان در چه وضعیتی است؟ یعنی پس از گذشت چند ماه به کجاها رسیده ایم؟
پس از تلاش فراوان و با حضور استادان مختلف دانشگاه های تهران ، تربیت مدرس ، امیرکبیر و انستیتو پاستور ایران در سال 84 ضرورت برقراری این رشته به تصویب دانشگاه علوم پزشکی تهران رسید و مراحل تصویب را در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی طی می کند.
تعریف شما از رشته مهندسی بافت چیست؟
مهندسی بافت شاخه ای جدید و سریع در حال رشد از فناوری زیستی یا بیوفناوری است که هدف اصلی آن بازگردان عملکردبافت یا عضو آسیب دیده به شیوه ای است که نقایص ساختاری متابولیکی و عملکردی آن تا حد ممکن رفع شود.
عمده ترین حوزه کاربردی مهندسی بافت در پزشکی در کدام مقوله قرار گرفته است؟
این شاخه می تواند بسیاری از حوزه ها را تغذیه کند، اما اصلی ترین حوزه کاربردی آن در درمان است که شامل تسریع التیام زخم و بازسازی ساختمانی عضو آسیب دیده یا بازسازی عضو از دست رفته است.
اصطلاح پزشکی ترمیمی که گاهی به گوش می رسد بااین رشته در ارتباط است؟
بله تا حد زیادی این دو رشته با هم ارتباط دارند. مهندسی بافت ، کاربرد اصول و روشهای مهندسی و علوم زیستی برای درک و فهم بنیادی ارتباط میان ساختار عملکرد در بافتهای طبیعی و پاتولوژیک پستانداران است تا بتوان جایگزین مناسبی برای بازگرداندن ، حفظ و افزایش عملکرد آن بافت ارائه کرد. به این دلیل است که گاهی اصطلاح پزشکی ترمیمی را معادل مهندسی بافت استفاده می کنند.
این علم به طور خاص به شاخه های علوم پایه هم نظر دارد؟
در حقیقت مهندسی بافت یک رشته مولتی دیسپلیزی است که در آن علوم پایه مختلف از جمله زیست شناسی سلولی و ملکولی ، مهندسی شیمی ، شیمی پلیمر و علم مواد نیاز است.
می شود به طور جزیی هم توضیح بدهید که شما در مهندسی بافت دقیقا چه می کنید؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 19 تیر 1385 [17:00 ]
  مهندسی بافت (Tissue engineering) چیست؟
 

مهندسی بافت (Tissue engineering) چیست؟

سطح استخوان از ترکیباتی تشکیل شده است که حدودا 100 نانومتر عرض دارند. اگر یک سطح یک عضو مصنوعی به استخوان طبیعی پیوند بخورد بدن آن را پس می‌زند، دلیل این امر تولید بافت مصنوعی در محل استخوان طبیعی و سطح مصنوعی می‌باشد. استئوبلاستها در بافت پیوندی استخوان وجود دارند و بخصوص در استخوانهای در حال رشد دارای فعالیت چشمگیری هستند. با ایجاد ذراتی در اندازه نانو در سطح مفاصل و استخوانهای مصنوعی احتمال دفع عضو جایگزین به دلیل تحریک سلولهای استئوبلاست کمتر می‌شود.

تصویر


ایجاد این ذرات با ترکیب مواد پلیمری ، سرامیکی و فلزی چندی پیش توسط دانشمندان به اثبات رسید. در نمونه کنترلی که در آن نانوساختارها قرار داشتند چسبندگی حدود 90 درصد بود و این در حالی است که در نمونه کنترلهایی که نانوساختارها وجود دارند چسبندگی حدود 50 درصد می‌باشد. مکانیسم نانویی دقیقی که منجر به تولید ترکیباتی با خواص مفید شود همچنان مورد مطالعه و بررسی قرار دارد. اخیرا با استفاده از روش Tribology یک دندان مصنوعی به صورت Viscoelastic ساخته شده که دارای روکش نانویی می‌باشد. از خواص منحصر به فرد این دندان مصنوعی می‌توان به عایق بودن آن در مقابل خراش و افزایش التیام دندان اشاره کرد.

  امتیاز: 0.00