منو
 کاربر Online
902 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline صابر همتی 3 ستاره ها ارسال ها: 71   در :  شنبه 17 تیر 1385 [19:23 ]
  کی به اکس پارتی دعوته
 

`نیکی `مانند هزاران جوان دیگر می ‌خواست در یک میهمانی رِیو (RAVE) شرکت کند. او برای فرار از مشکلات و گذراندن لحظاتی شاد به همراه دوستانش می‌خواست در این میهمانی شرکت کند. یکی از آنها یک بطری اکستازی در ماشین خود داشت. نیکی و دوستانش هرکدام قسمتی از مایع داخل بطری را نوشیدند. پس از گذشت زمانی نه ‌چندان طولانی، آثار دارو نمایان شد. نیکی رقصید و رقصید و رقصید. در حقیقت او نیرویی فراتر از توان خود یافته بود. یکی از دوستانش روز بعد به پلیس گفت: «نیکی هیچ‌ چیز نمی‌فهمید.» صبح فردا، نیکی را مرده پیدا کردند. علت مرگ او مسمومیت با داروی اکستازی بود.

رقص با اکستازی

اکستازی یکی از مشهورترین مواد اعتیادآور رایج در میان جوانان امروزی است. براساس آمارهای تخمینی، 8/2 میلیون جوان در سراسر دنیا حداقل یک ‌بار در طول عمر خود از این ماده استفاده کرده‌اند و بسیاری از آنان، با وجود آگاهی از مخاطرات احتمالی، مصرف این ماده را ادامه می‌ دهند.

اکستازی یا «داروی طراح» ماده‌ای است که در میهمانی‌ های ریو مصرف می ‌شود. میهمانی هایی که شرکت‌کنندگان آن ساعت‌های متمادی با موسیقی الکترونیکی و رقص نور می‌ رقصند. در این قبیل میهمانی‌ها، مواد شادی‌آور و فرح‌بخش مصرف می ‌شود. معمولاً ریو را در فضاهای باز یا غیرقابل کنترل مانند پارک‌های جنگلی و انبارهای متروکه برگزار می‌ کنند. ولی گاه در محافل خانگی نیز چنین مجالسی برپا می‌ شود. هزاران جوان در این میهمانی‌ها، که بیش از دو روز طول می ‌کشند، شرکت می‌ کنند. اکستازی میل به خوردن و خوابیدن را مهار می‌ کند؛ در نتیجه، این افراد می‌ توانند بدون نیاز به خوردن و خوابیدن در میهمانی‌های چند روزه شرکت کنند. البته گاه کم‌ آبی‌های بسیار شدید و خستگی مرگ ‌بار شرکت‌ کنندگان را از پا در می‌آورد.

همه شرکت ‌کنندگان میهمانی‌های ریو اکستازی مصرف نمی ‌کنند. ولی همه آنها شاهد مصرف این قرص‌ها خواهند بود. فروشندگان این قرص ‌ها می ‌گویند که اکستازی بی‌ خطر است. شما را آرام می‌ کند و درکتان را بالا می ‌برد. کمک می‌ کند تا شادتر باشید و بهتر زندگی کنید. اما این حالات تنها مدت ‌زمان کوتاهی وجود دارند. اکستازی شادی کاذبی را در شما به‌ وجود می ‌آورد و پس از گذشت چند روز، بدترین لحظات زندگی‌ تان را تجربه خواهید کرد.

براساس نتایج آماری، در فاصله سال ‌های 1998 تا 1999 ، موارد مرگ ناشی از مصرف اکستازی 400 درصد افزایش یافته است. همچنین از سال 1996 تا 1999، اورژانس بیمارستان‌های سراسر دنیا با 9 برابر افزایش شمار مسمومیت با اکستازی مواجه شده‌اند. یعنی تعداد موارد مسمومیت در این دوره زمانی از 319 نفر به 2850 نفر رسید. اکثریت قربانیان کمتر از 25 سال سن داشتند. بعضی از جوانان معتقدند که میزان اکستازی مصرف‌ شده در این میهمانی‌‌ها بسیار بیشتر از مقادیر حقیقی گزارش شده است. آنها برای کاستن از نگرانی والدینشان، مخاطرات ناشی از مصرف اکستازی را جزیی جلوه می‌ دهند.

یکی از علل افزایش مصرف این دارو تبلیغات غلط در مورد آن است. مبلغان آن می‌ گویند که آثار مضر این دارو بیشتر از الکل و تنباکو نیست. هر فردی که در میهمانی ریو شرکت می ‌کند، در معرض خطر استفاده از اکستازی قرار می ‌گیرد. شروع مصرف این ماده، حتی در حد یک تجربه، مرگ‌ آور است. کسانی که زندگی ‌شان با مصرف این دارو نابود شده است از این قرص با عنوان کوکائین میهمانی ریو نام می ‌برند.

سازمان غذا و داروی آمریکا شمار مصرف‌ کنندگان اکستازی را در سال 2001، 8/1 میلیون نفر ذکر کرده است. به نظر می‌ رسد که این رقم در سال جاری در حدود 5/6 میلیون نفر افزایش یافته باشد. در فاصله سال‌های 1995 تا 2001 ، تعداد افراد 10 تا 18 ساله ‌ای که از این ماده استفاده کرده‌اند در حدود 140 درصد افزایش یافته است. همچنین 92 درصد افرادی که مصرف اکستازی را شروع کرده‌اند، بعدها به مواد دیگری مانند ماری‌ جوانا، آمفتامین، کوکائین و هروئین روی آورده‌اند.

ماده‌ای نشاط ‌آور برای جوانان

هر فردی ممکن است به دلایل مختلفی داروهای نشاط ‌آور را امتحان کند. بسیاری از جوانان تحت تأثیر سخنان دوستان خود، در مورد ایجاد احساسات هیجان‌ انگیز کاذب و از بین رفتن ممنوعیت‌های اخلاقی، از این ماده استفاده می‌کنند. تنش و مشکلات خارج از توان فرد مشوقی نیرومند برای مصرف چنین موادی است، اما به تنهایی نمی‌ تواند دلیل قانع‌ کننده‌ای برای شروع مصرف آنها باشد. بعضی افراد برای رهایی از آلام ناشی از صدمات روحی یا مشکلات جسمی به این داروها پناه می‌ آورند. فرار از افسردگی، رسیدن به آرامش، داشتن زندگی شادتر، و ایجاد تنوع در روند یکنواخت و مأیوس‌ کننده زندگی از دیگر دلایل روی آوردن جوانان به این قبیل مواد است.

اما علت هرچه باشد، این داروها راه‌حلی موقتی برای فرار از مشکلات هستند و پس از محو آثار مصرف آنها، مشکلات و احساسات ناخواسته، به شکلی شدیدتر و سخت‌ تر از حالت اولیه، درک می‌ شوند. به مرور، فرد به مقدار بیشتری از این داروها برای تحمل مشکلات جدید خود نیاز خواهد داشت.

لیز، یک مصرف‌ کننده اکستازی، می ‌گوید: «در یک میهمانی ریو، مردی که به مقدار زیاد و به‌ طور مداوم اکستازی مصرف می‌ کرد، خود را پرتقال می‌ دانست. یکی دیگر از مصرف‌ کنندگان فکر می‌کرد که مگس است و به دفعات سرش را به شیشه پنجره می‌کوبید».

قرص عشق (LOVE PILL)

اکستازی یک قرص توهم ‌زاست و بر مغز اثر می‌ گذارد. مواد توهم‌ زا تصاویر را در مغز افراد مخلوط می ‌کنند. آنها می‌ توانند تداعی ‌گر صحنه ‌های غم‌ انگیز یا هراسناک زندگی گذشته فرد باشند. گاه شخص بدون آن‌که آگاه باشد، این تصاویر را در ضمیر ناخودآگاه خود حفظ کرده است. مصرف قرص‌های عشق باعث افسردگی، گیجی، اضطراب بیش از حد، بدبینی، جنون گذرا و اختلالات روانی می ‌شود.

ممنوعیت استفاده از اکستازی

اکستازی در تقسیم ‌بندی دارویی در گروه اول قرار داده شده است. به این معنا که هنوز مصارف پزشکی این داروی خطرناک تأیید نشده است. از دیگر اعضای این گروه دارویی می ‌توان به هروئین، کوکائین، ال اس دی (LSD) و آمفتامین اشاره کرد. در کشور آمریکا، جریمه به همراه داشتن این ماده و پخش یا تولید آن از 100 هزار دلار جریمه نقدی تا 99 سال زندان متغیر است. یک مصرف ‌کننده دائمی اکستازی می‌ گوید: «اگر هر شب اکستازی بخورید، سرما وجودتان را فرا می ‌گیرد. کلیه‌ هایتان از کار می‌ افتند و پا درد خواهید داشت. لب‌ها و انگشتانتان را آن ‌قدر می‌ جوید که به خونریزی می‌افتند.»

چند توصیه به معتادان داروهای نشاط‌آور

هرچند که آثار جانبی ناشی از قطع مصرف اکستازی در نظر مصرف‌ کننده غیر قابل مهار و وحشتناک است، باز هم راه‌حل‌هایی وجود دارد.

اولین قدم، فهمیدن علت اعتیاد فرد به ماده اعتیادآور است. در سال 1969، هنگامی که مصرف این ‌گونه مواد به حداکثر خود رسیده بود، محققی نوشت: «فردی که افسرده و دردمند است و با دارودرمانی از لحاظ جسمی به آرامش نمی ‌رسد، خود به ‌خود کشف می‌ کند که با استفاده از مواد مخدر آرام می‌شود.»بسیاری از افراد به اشتباه تصور می ‌کنند که با مصرف مواد شادی ‌افزا «بهتر می‌شوند»، «بهتر فعالیت می‌کنند» یا «شادتر می‌شوند». این فقط یک هذیان است. این مواد دیر یا زود جسم و روان را نابود می‌کنند.


فشار زندگی مدرن، انسان امروزی را در خود غرق کرده است. اما باز هم راه‌حل‌هایی وجود دارد. ورزش، رژیم غذایی، پیاده‌ روی طولانی ‌مدت همراه با مشاهده طبیعت باعث القای احساس رضایت و آرامش می‌ شود. صحبت با یک فرد قابل اعتماد در مورد مشکلات می‌ تواند کمک ‌کننده باشد. مصرف مواد اعتیادآور و شادی‌افزا راه ‌حل واقعی مشکلات زندگی نیست. نتایج و تبعات مصرف این داروها بسیار بدتر و وحشتناک‌ تر از مشکلات اولیه‌ ای است که فرد برای رهایی از آنها به این مواد پناه آورده است. روی آوردن به مواد و داروهایی از این قبیل پا گذاشتن در جاده ناهمواری است که فرد برای رسیدن به جهنم انتخاب می‌ کند.

جوانان امیدهای آینده‌اند. والدین باید با فرزندان خود صحبت کنند و وقت بیشتری را به آنها اختصاص دهند. به مشکلات جوانان گوش فرا دهید. آرزوهایشان را بشنوید. از تلاش‌های آنها، هرچند بدون نتیجه باشد، قدردانی کنید. توانایی‌های آنها را تمجید و روحیه ‌شان را تقویت کنید. با آنان در مورد داروهای خطرناک و استفاده نابجا از آنها صحبت کنید. شما می‌توانید زندگی فرزند خود را نجات دهید.

  امتیاز: 0.00