منو
 کاربر Online
1341 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  شنبه 17 تیر 1385 [11:30 ]
  مبدا ایدز
 


دانشمندی انگلیسی اظهار میکند برای توضیح مبدا ایدز، پژوهشگرانی که روی مالاریا بررسی میکنند ممکن است سهوا ویروسهایی از میمون را در آزمایشهای خود به انسان منتقل کرده باشند.
چارلز گلیکز از بیمارستان راد کلیف آکسفورد می گوید: در اوایل دهه 1300 تا اواخر دهه 1340 به حداقل 34 نفر خون تازه شمپانزه تزریق شده است. تعداد مشابه دیگری، خون انسانی از افرادی دریافت کرده اند که پیشتر خون شمپانزه دریافت کرده بودند. مقصود از این آزمایشها معمولا کشف این مسئله بود که آیا گونه های انگل مالاریای میمون می توانند در انسان دوام آورند و آیا باعث بیماری در میزبان جدید می شوند یا خیر. همچنینی تعداد دیگری، خون مانگابی (گونه ای میمون) دریافت کرده اند.

گلیکز می گوید: `امکان دارد ویروسهای پس نورد (رتروویروس) نخستینها، در جریان آزمایشهای مالاریا روی میمون تغییر گونه داده باشند؛ ولی داده ها قطعیت ندارند` تعدادی از گونه های میمون شامل مانگابی ها و ماندریل ها، ویروسهای طبیعی شبیه ویروس کمبود ایمنی میمون نامیده می شوند و ارتباطی به ویروسهای انسانی HIV-2,HIV-1 دارند؛ ویروسهای میمون به HIV-2 نزدیکتر هستند که نوع نادرتر است و تنه9ا در افریقای غربی یافت می شود.

برخی از پژوهشگران ایدز با نظریه گیلکز با تردید برخورد می کنند. مدارک برای آلودگی شمپانزه ها بسیار ضعیف است. تا به حال تنها دو شمپانزه با ویرو میمونی که قرابت نزدیک به HIV-1 دارد، آلوده بوده اند. میرامک/ کلور پژوهشگر دیگر انگلیسی بیش از 30 شمپانزه وحشی را آزموده و هیچ گونه مورد آلودگی با این ویروس نیافته است. گلیکز اعتقاد دارد کانگابی هایی که در آزمایشهای مالاریا اتفاده شده اند احتمالا منبع HIV-2 بوده اند. او قبول دارد که اکثر آزمایشها در اروپا انجام شده و HIV-2 افریقای غربی سر برآورده است.

سوال درباره مبدا ایدز طیف وسیعی از فرضیه ها را برانگیخته است کهیکی از دیگری شگفت انگیزتر به نظر می رسند. امکان دارد ویروس انسانی قرنها پیش ظاهر شده باشد ولی توجهی به آن در گروههای مجزای انسانی نشده باشد. گسترش آن تنها بر اثر جابجایی فراوان مردم در قبرن حاضر علت همه گیر شدن آن شده باشد. همچنین ممکن است ویروس جهشهایی تازه بین گونه ها داشته باشد. در حالی که فرضیه ها خیالی و ناآزموده هستند، گلیکز امیدوار است فرضیه وی آزمایش شود. به عنوان مثال، با تجزیه مواد بر جای مانده از آزمایشهای گذشته.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 17 تیر 1385 [15:15 ]
  کجا می‌توان برای انجام یک آزمایش اچ. آی. وی. مراجعه کرد؟
 

کجا می‌توان برای انجام یک آزمایش اچ. آی. وی. مراجعه کرد؟

در ایران به درمانگاهها و مراکز انتقال خون مراجعه شود. در بیشتر این مراکز آزمایش و مشاوره به صورت مجانی و ناشناس (محفوظ نگاه داشتن نام و دریافت یک شماره کد) انجام می‌شود.

در اروپا و آمریکای شمالی به پزشک خانواده خود مراجعه کرده و درخواست تست اچ. آی. وی. کنید. در صورتی که پزشک شما را به آزمایشگاه فرستاده باشد، در تمامی آزمایشگاهها ، این تست انجام می‌گیرد.

ضمنا دربسیاری از کشورها بطور مثال اتریش مراکز امداد ایدز نیز وجود دارد که شما می‌توانید با محفوظ نگاه داشتن نام خود و به صورت ناشناس برای انجام این تست مراجعه کنید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 21 تیر 1385 [16:53 ]
  سوال در مورد ایدز
 

سلام
با تشکر از شما . من یک سوالی داشتم:

درصورت اهدای خون در سازمان انتقال خون ایران ، آیا آزمایش اچ. آی. وی. روی آن انجام می‌گیرد؟ آیا نتیجه آن قابل استفاده و معتبر است؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 21 تیر 1385 [16:57 ]
  >آزمایش ایدز در ایران
 

با سلام
به انجمن پزشکی خوش آمدید.


در جواب سوالتون باید بگم:
بله و نتیجه آن معتبر است. در سازمان انتقال خون ایران ، آزمایش (HIV-ELISA) و (WESTERN BLOT) بر روی خون انجام می‌شود. البته باید به خاطر داشت که آزمایش (HIV-ELISA) حساسیت و دقت 100% ندارد. درصد دقت تست (HIV-ELISA) در حدود 97.5% است که البته بستگی به روش آزمایش و همین طور شرکت سازمانده کیت متفاوت می باشد. این به آن معنی است که این تست تنها 97.5% از مبتلایان را شناسایی می‌کند، به عبارت دیگر اگر شخصی مبتلا باشد 97.5% احتمال دارد که تست مثبت باشد. دقت تست در حدود 98.5% است که با خصوصیت کیت و کیت فرق می کند و آن به این معنی می‌باشد که اگر شخصی مثبت گزارش شود 1.5% احتمال دارد که واقعا مبتلا نباشد. که به آن فاصله فالس پوزتیو و یا مثبت کاذب می گویند.

در هر صورت شخصی که جواب آزمایش (HIV-ELISA) مثبت دارد لازم است که با روش (WESTERN BLOT) نیز مجددا چک شود که روش دقیق‌تری است. آزمایشگاهها معمولا قبل از اعلام نتیجه این کار را انجام می‌دهند. بنابراین جوابی که بیمار گرفته است در صورتی که مثبت باشد قابل اطمینان است چون چند بار کنترل می‌شود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  شنبه 24 تیر 1385 [03:51 ]
  واکسن ایدز
 

یک شرکت آمریکایى اعلام کرده است که ممکن است ظرف پنج سال آینده واکسن بیمارى ایدز در دسترس قرار گیرد.

قرار است شرکت `واگسجن`، که مراحل نهایى آزمایش واکسن ایدز را روى انسان انجام مى دهد، در اجلاس ایدز در بارسلون، اسپانیا، اعلام کند که نتایج این آزمایش ها سال آینده معلوم خواهد شد.
در همان حال، سازمان موسوم به `ابتکار عمل بین المللى براى واکسن ایدز` هشدار داده است که از هم اکنون باید تلاش کرد تا هزینه استفاده از واکسن این بیمارى در حدى باشد که بتوان آن را در دسترس کشورهایى قرار داد که بیش از همه به آن نیاز دارند.

دو شرکت دارویى `روش` سوییس و `تریمریس` آمریکا گفته اند که دارویى را تکمیل کرده اند که قبل از این که ویروس عامل ایجاد بیمارى ایدز - اچ آى وى - وارد سلول ها شود، مى تواند آن را از بین ببرد.
اکثر داروهاى ایدز که در حال حاضر مورد مصرف قرار مى گیرد تنها بعد از ورود ویروس بیمارى به سلول انسان مى تواند با این بیمارى مقابله کند.

  امتیاز: 0.00