منو
 کاربر Online
1001 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 14 تیر 1385 [11:02 ]
  نانوذرات طلا در خدمت درمان سرطان
 

یکی از کاربردهای نویدبخش نانوذرات طلا، استفاده از آنها برای تبدیل لیزر به حرارت می‌باشد که می‌تواند سلول‌های بدخیم را از بین ببرند.

به گزارش سرویس «فن‌آوری» ایسنا، در ادامه این روش برای درمان سرطان، گروهی از محققان، روشی را توسعه داده‌اند که در آن از نانوخوشه‌های طلا برای ایجاد میکرو‌حباب‌های بخار بهره می‌برند. این میکروحباب‌ها می‌توانند سلول‌های مورد نظر را از بین ببرند.

دکتر Dmitri Lapotko از موسسه سلامتی و انتقال جرم Luikov در مینسک بلاروس به همراه همکارانش از نانوخوشه‌های طلای حاوی آنتی‌بادی (جهت هدف‌گیری سلول‌های سرطانی) برای از بین بردن سلول‌های سرطان خون موجود در یک نمونه مغز استخوان بهره بردند.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، آنها از یک روش نشان‌گذاری دومرحله‌ای استفاده کردند.

در مرحله اول، از آنتی‌بادی‌های مونوکلونال ویژه تشخیص (آنتی‌بادی‌هایی هستند که در آزمایشگاه‌های بالینی برای تشخیص زیرمجموعه‌های acute B-lymphoblast leukemia) ALL) مورد استفاده قرار می‌گیرند) برای نشان‌گذاری سلول‌های بدخیم استفاده کردند. این آنتی‌بادی‌های ویژه به عنوان هدفی برای آنتی‌بادی مونوکلونال دوم، که به نانوذرات طلا متصل می‌شوند، عمل می‌کنند.

تصاویر نشان داد که سلول‌های سرطانی تنها نانوذرات نشان‌دار را جذب می‌کنند و سلول‌های سالم این نانوذرات را جذب نمی‌کنند. این نانوذرات به تدریج درون سلول‌های سرطانی جمع شده و نانوخوشه‌هایی را به وجود می‌آورند که می‌توانند با تابش نور لیزر، میکروحباب تولید کنند.

یکی از مزایای تشکیل نانوخوشه‌ها این است که می‌توانند با تابش لیزر کمتری نسبت به نانوذرات تنها، میکروحباب‌ها را تولید نمایند و این امر موجب کاهش آسیب‌دیدگی بافت‌های سالم می‌شود.

به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، در حقیقت پالس‌های لیزر منفرد می‌توانند میکروحباب‌ها را درون سلول‌های سرطانی تولید نمایند، که با نانوذرات آزاد درون محلول این پدیده اتفاق نمی‌افتد.

نتایج تجربی نشان داد، تنها با تابش یک پالس لیزر، 85 درصد سلول‌های سرطانی از بین رفتند. تابش‌های بیشتر از بین رفتن بیش از 99 درصد سلول‌های سرطانی را موجب می‌شود.

جزئیات این تحقیق در مقاله‌ای با عنوان «Selective laser nano-thermolysis of human leukemia cells with microbubbles generated around clusters of gold nanoparticles» در مجله لیزر در جراحی و پزشکی منتشر شده است.

  امتیاز: 0.00