منو
 کاربر Online
716 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 10 تیر 1385 [17:18 ]
  الهام از سوسک ضد آب برای ساخت ماده جاذب آب
 

نوعی ماده با الهام گرفتن از سوسک کویری درست شده است که آینده را متحول خواهد کرد. در حققت ، فوت و فنی که این سوسک در زندگی بکار می‌برد تا آب را از هوا جذب کند، می‌تواند ساخت مواد پیچیده مهندسی را تضمین مناید. موادی که می‌توان از آنها ، در ساخت سطوح خود تمیز شونده استفاده کرد، تراشه های رایانه ای را سرد نگه داشت و وسایلی برای آزمایشهای شیمیایی در اندازه های خیلی کوچک ساخت. جالب است بدانید که این نوع سوسک در شنهای خشک و افتاب سوخته آفریقای جنوبی زندگی می‌کند، با استفاده از بالهای شگفت اانگیز خود که مومی و پوشیده از نقاطی برجسته و غیر مومی هستند، آب آشامیدنی را جمع‌آوری می کند. در حقیقت ، نقاط غیر مومی روی بال ،با قدرت عجیبی ، آب را جذب می‌کنند، در حالی که نقاط غیر مومی بشدت آب را از خود دور نگه می‌دارند.این سوسک ، در اوایل صبح که مه از طرف آتلانتیک حرکت می کند، رو به باد قرار می‌گیرند و قطرات آب را به کمک نقاط غیر مومی بالهایش جذب می‌کند. محققان ، سرانجام روی نحوه جمع‌آوری آب توسط سوسکها تحقیقات مفصلی انجام دادند و اکنون نیز به دنبال آن هستند که از این مورد خاص نمونه برداری نموده ، با ساختن سطحی پر از الگوهای میکروسکوپی از نقاط جاذب و دافع آب بتوانند کارآیی‌های فراوانی را برای این ماده در نظر بگیرند. جالب است بدانید که با تقلید از این موضوع می‌توان سطوحی ساخت که تفاوت‌های زیادی در توانایی جذب رطوبت دارند. در حال حاضر ، محققان ماده ای ساخته اند که روی آن ، مجاری جذب کننده آب با عرض 750 میکرومتر وجود دارد! جابتر آن که این مجرا ، روی زمینه ای که بشدت دفع کننده آب است، طراحی شده و این کار باعث می‌شود که آب از یک طرف ماده به طرف دیگر آن ، با سرعت و انرژی زیاد حرکت کند. برای ساختن این ماده ، لایه ای از پلیمر را با صفحه ای شیشه ای تلفیق کرده اند و آن را بکمک اسید خاصی به صورت زبر و خشن در آورده اند. سپس ماده ای شبیه تفلون را روی آن کشیده اند تا یک سطح دافع آب بسازند. در نهایت نیز با افزودن محلولی از مولکولهای پلیمری باردار قسمتی را نیز جذب کننده آب کردند.
همانطور که گفته شد، این وسیله بسیار کوچک می‌تواند در ریز تراشه ها و حتی جنگ افزارهای نظامی نقشی بسیار مهم و حیاتی بازی کند و اثبات کننده این امر است که طبیعت ، الهام بخش مهندسی های بسیار پیچیده و مبهم است.

  امتیاز: 0.00