منو
 کاربر Online
1529 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 30 خرداد 1385 [05:43 ]
  اولین ماهواره مخابراتی قزاقستان به فضا پرتاب شد.
 

اولین ماهواره مخابراتی قزاقستان توسط موشک روسی به فضا پرتاب شد. اولین ماهواره مخابراتی قزاقستان موسوم به `کاز سات` ساعت چهار و ‪۴۴‬ دقیقه صبح یکشنبه به وقت محلی با موشک روسی `پروتون` از پایگاه فضانوردی `بایکونور` درجنوب غرب قزاقستان به فضا پرتاب شد. در مراسم پرتاب این ماهواره ` نورسلطان نظربایف ` و `ولادیمیر پوتین` رییسان جمهوری قزاقستان و روسیه حضور داشتند.

این ماهواره پس از طی یک زمان ‪ ۱۰‬دقیقه‌ای در مدار زمین قرار گرفت. ماهواره ` کاز سات ` با اهداف مخابراتی و پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیون ایجاد شده و قرار گرفتن آن در مدار زمین ، آغاز برنامه‌های فضایی قزاقستان محسوب می‌شود. این ماهواره قزاقستان در شش ماه اول که دوره آزمایشی محسوب می‌شود از حومه مسکو اداره خواهد شد و بعد از آن ، مرحله بهره‌گیری از آن توسط قزاقستان برای مدت ‪ ۱۲‬سال آغاز خواهد شد.

` کاز سات ` از سوی مراکز علمی و طراحی فضانوردی روسیه ساخته شده و قزاقستان برای آن ‪ ۶۵‬میلیون دلار هزینه کرده است. ` دانیال احمداف ` نخست وزیر قزاقستان پیشتر گفته بود ، ساخت و پرتاب ماهواره‌ها نه تنها قزاقستان را به گروه کشورهای دارای برنامه‌های فضانوردی تبدیل خواهد کرد بلکه منافع اقتصادی زیادی نیز برای این کشور خواهد داشت. به گفته وی ، قزاقستان که همه ساله ‪ ۲۰‬الی ‪ ۳۰‬میلیون دلار صرف اجاره ماهواره می‌کند ، با پرتاب آن خود می‌تواند به کشورهای همسایه نیز خدمات ارائه دهد.

قزاقستان اولین کشور آسیای مرکزی است که صاحب ماهواره شخصی شد. قزاقستان درصدد است برای اجرای برنامه فضانوردی خود در سه سال آینده حدود ‪ ۴۰۰‬میلیون دلار سرمایه‌گذاری کند. این کشور درنظر دارد تا سال ‪ ۲۰۱۲‬هفت ماهواره تولید و در مدار زمین قرار دهد.

  • منبع: ایرنا

  امتیاز: 0.00