منو
 کاربر Online
1432 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 28 خرداد 1385 [10:16 ]
  چگونگی عمل مواد شیمیایی فر مو
 

فر دهنده های شیمیایی در سه مرحله ، عملیات شکستن و تشکیل مجدد پلهای گوگردی را انجام می‌دهند. واکنشهای شیمیایی که در این سه مرحله انجام می‌شوند، از نوع واکنشهای کاهشی- اکسایشی (Redox) به صورت زیر هستند:

1- مرحله کاهش(Reduction)

در این مرحله پیوندهای دی سولفید (-S-S-) بین پروتئین های مو شکسته و به پیوندهای H-S تبدیل می گردد؛ (به این واکنش ، کاهش و یا احیا گفته می‌شود، چون به اتم گوگرد ، هیدروژن اسیدی داده شده است.)

2-مرحله تغییر آرایش(Rearragement)

در این مرحله مو که قابلیت فرم گرفتن دارد، حول میله فر (Roller) پیچیده می‌شود تا به قطر دلخواه فر بخورد.

3-مرحله اکسایش(Oxidation)

دراین مرحله ، پیوندهای S-S دوباره شکل داده می‌شود؛ (به این واکنش ، اکسایش گفته می شود، زیرا با وارد کردن اتم اکسیژن به داخل ساختمان مو ، اتم‌های هیدروژن که در مرحله کاهش اضافه شده بودند، به صورت ملکولهای آب خارج می‌شوند). به این مرحله در اصطلاح آرایشگاهی ، خنثی سازی (Neutralisation) نیز گفته می‌شود.  • نکته مهم: از آنجا که در این سری از واکنشها بسیاری از پیوندهای S-S دوباره تشکیل نمی‌شوند، موها دچار آسیب هایی مانند از بین رفتن لیپید ، تخریب پروتئین مو و کاهش مقاومت کششی رشته‌های مو خواهند گردید.

منبع:سایت صنایع بهداشتی و آموزشی

  امتیاز: 0.00