منو
 کاربر Online
780 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 24 خرداد 1385 [06:40 ]
  شاهدانه
 

شاهدانه درد پس از عمل جراحی را کاهش می‌دهد. نتایج یک تحقیق در انگلیس نشان می‌دهد ماده `کانادور` که در گیاه شاهدانه وجود دارد، درد پس از عمل جراحی در بیماران را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. آزمایش‌های تیم تحقیقاتی دانشگاه `امپریال کالج لندن` حاکی است: مصرف ماده کانادور موجب افزایش تحمل قدرت درد در افراد می‌شود گرچه مصرف بیش از حد این ماده تاثیرات جانبی را نیز درپی دارد.

پژوهشگران امپریال کالج در این تحقیق به ‪ ۶۴‬بیمار پس از پایان عمل جراحی آنان، کانادور تجویز کردند. یازده نفر از این بیماران به میزان پنج گرم ماده کانادور مصرف کردند که تمام آنها پس از مدتی خواستار مصرف قرص‌های ضد درد دیگر شدند. به ‪ ۳۰‬بیمار دیگر هم به میزان ‪ ۱۰‬گرم از این ماده تجویز شد که از میان آنها درد جراحی در ‪ ۱۵‬نفر از بین رفت. ولی پس از آنکه ‪ ۲۴‬بیمار دیگر هرکدام به میزان ‪ ۱۵‬گرم ماده کانادور مصرف کردند، تنها شش نفر از آنان همچنان دچار درد پس از جراحی بودند.

دکتر `آنیتا هولدکرافت` مسوول انجام این تحقیق با انتشار یافته‌های آزمایش خود اعلام کرد: این نتایج نشان می‌دهد برخی مواد موجود در شاهدانه در کاهش درد موثر هستند. از این نتایج می‌توان داروهای ضد درد جدید تولید کرد. وی افزود: درد پس از انجام عمل جراحی معمولا مشکل بزرگی است زیرا بسیاری از داروی مسکن رایج پس از انجام عمل جراحی تاثیر خود را از دست می‌دهند و یا به دلیل عوارض جانبی نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

  • منبع: خبرگذاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00