منو
 صفحه های تصادفی
وزن سنجی یک نمونه به روش رسوبگیری
مرکز دایره محاطی
استفاده ابوحنیفه از نظر امام باقر علیه السلام
دو قسمتی
بخش بندی طلایی و تقسیم فضا در عکاسی
طبیعت و غریزه و فطرت
ورود امام مهدی علیه السلام به مسجدالحرام
تعداد یاران امام علیه السلام در روز عاشورا
چگونگی آفرینش عرش
تورات
 کاربر Online
1033 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline کیانی 3 ستاره ها ارسال ها: 244   در :  سه شنبه 23 خرداد 1385 [04:32 ]
  چگونه گذشتگان از سایه‌ها زمان را می‌سنجیدند؟
 

چگونه گذشتگان از سایه‌ها زمان را می‌سنجیدند؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 23 خرداد 1385 [11:14 ]
  چگونه گذشتگان از سایه‌ها زمان را می‌سنجیدند؟
 

از پیوندهای شب و روز و ساعت می توانید استفاده کنید.

حرکت دورانی زمین ، حرکت قابل پیش بینی و تدریجی سایه را در صفحه یک ساعت آفتابی سبب می شود. یک اصل مهم در این زمینه این است که ساعت آفتابی می بایست در یک مکان دقیق و حساب شده طراحی شود و انتخاب این مکان از اهمیت خاصی برخوردار است. طول عقربه ساعت آفتابی به زمان ، عرض جغرافیایی ساعت آفتابی ، موقعیت زمین در چرخش روزانه بستگی دارد. اگر در ساختمان این ساعت ها به دقت بنگریم تا حدودی شگفت زده خواهیم شد. این ساعت ها بیشتر در بالای برج کلیسا نصب می شود چون زمان امر مقدسی است. چون این ساعت ها خودبخود تنظیم می شوند و اصلا نیازی به تنظیمات ندارد.

img/daneshnameh_up/a/aa/sunclock.JPG


ساعت آفتابی تنها 4 روز در طول سال با ساعتهای مکانیکی مطابقت می کند: 16 آوریل ، 14 ژوئن ، 2 سپتامبر و 25 دسامبر و در طول سال کبیسه هم این تطابق تا حدودی وجود دارد. در روزهایی غیر از این تاریخهایی که ذکر شد در بقیه روزها حداکثر در حدود 16 دقیقه این زمان عقب تر از زمان رسمی و یا حداکثر 14 دقیقه جلوتر از زمان رسمی می باشد. علت این امر این است که زمین در مدار بیضی شکلی دوران می کند و زمانی که به خورشید نزدیک می شود حرکتش سریعتر می شود. هنگامی که سرعت حرکت خورشید بیشتر می شود، زمان خورشیدی جلوتر از زمانی که بر روی ساعت های مکانیکی نشان داده می شود، است.

ساعتهای آفتابی باید طوری تنظیم شوند که اطلاعات نجومی را منعکس کنند. مثلا هنگامی که سرعت کند و یا تند می شود این مسئله را نشان می دهد که سرعت زمین افزایش و یا کاهش یافته است. قرار دادن یک صفحه میزانگر در صفحه ساعت آفتابی می تواند این زمان را به زمان رسمی تبدیل کند.

چون ساعت های مکانیکی با زمان رسمی و استاندارد یک کشور تنظیم می شوند در بیشتر موارد نمی توانند ظهر واقعی را نشان دهند. مثلا اگر انسان بخواهد بداند که خورشید چه موقع به سمت الرأس خود می رسد و باغ در چه وقت به بیشترین میزان روشنایی دست پیدا می کند. علامت و مشخصه ظهر راهتترین راه برای نشان دادن سمت الرأس خورشید است. این مشخصه می تواند خط راستی باشد که در امتداد سایه محور عمود در هنگام ظهر می افتد.

ساعت نجومی (برخی کاربردها)


  • برخی از ساعتهای نجومی بصورت خودکار زمان نجومى را به زمان خورشیدى تغییر مى دهند. (زمان خورشیدى 4 دقیقه از زمان نجومى طولانى تر است)

  • ستاره شناسان برای تعیین نگه داشت وقت ، حرکت ستارگان را در فصول مختلف مبنای محاسبه قرار می دادند و یکی از ابزار های آنها ساعت نجومی بود.

img/daneshnameh_up/a/a5/starclock.gif


  • ساعت نجومی نه تنها برای بیان زمان در شب ، بلکه برای تنظیم ساعتها استفاده میشد و مزیتی که نسبت به ساعت آفتابی دارد اینست که نیازی به دانستن معادله زمان نیست.

  • دقت ساعت نجومی می تواند در حدود 15 دقیقه باشد.

  • از ساعت نجومی می توان برای تعیین مکان دب اکبر در ساعتی معین از یک شب معین استفاده نمود.

  • از وسایل قابل حمل برای بیان زمان بهمراه چرخش آشکار ستارگان در کره سماوی می باشد.

  • ساعت نجومی ابزاری توسعه یافته برای ملوانانی است که می خواهند بفهمند که ستارگان شمالى در محورى حول ستاره قطبى پدیدار مى شوند. آنان مى خواهند موقعیت هاى بعضى از این ستارگان را در ساعات مختلف شب در فصل هاى مختلف به خاطر بسپارند.

  • کارکردن با آن آسان است و مردم عادی نیز می توانند از آن استفاده نمایند و نمونه ای از آن را خودشان بسازند.

  • این ساعت در تمام مکان های کره زمین قابل استفاده است.

  امتیاز: 0.00