منو
 صفحه های تصادفی
دستاورد جنگهای صلیبی
چوب خیزران یزید بر صورت امام حسین علیه السلام
ورزش
کاوش کهکشان
شخصیت دهی به کودک
تصفیه فراورده‌های نفتی
پیاز و تنوع آن
رابطه بین نهاد دین با فرهنگ و هنر در عهد صفویان
نظریه گراف کامل
هرباریوم
 کاربر Online
279 کاربر online
 : روان شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 21 خرداد 1385 [06:32 ]
  عصبی (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:

سلام .

من خیلی زود عصبانی میشم . با کوچکترین حرفی خیلی عصبانی میشم حتی اگه به


سودم باشه . خواهش میکنم کمکم کنید.

شبنم

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  یکشنبه 21 خرداد 1385 [17:48 ]
  پاسخ ( عصبانی شدن )
 

شبنم عزیز

با سلام

مساله ای که عنوان کردی یکی از معضلات اکثر ما جوانهاست . که خیلی زود از کوره در میریم و حوصله شنیدن دو کلمه حرف حساب رو نداریم.
ولی نکته اینجاست که هر بار که به خاطر موضوعی عصبانی میشیم. مثا لینه که تیری رو به سمت روح و احساس و توان خودمون نشانه گرفتیم.این انرژی و نشاط و شادابی که میتونه صرف کارای بزرگی بشه و خیلی مثمر ثمر باشه با عصبانی شدنهای مکرر تحلیل میره و ما رو تبدیل به یه آدم عصبی و ناتوان و زودرنج میکنه.

ولی من این رو به شخصه تجربه کرده ام که وقتی که عصبانی میشیم ،اگه یه کوچولو به خودمون فشار بیاریم و خودمون رو کنترل بکنیم و به خودمون زود مسلط بشیم، ناراحتی خودش خیلی زودتر رفع میشه.

اگه این روش رو یاد بگیریم و در خودمون تقویت کنیم که : ` موقعی که عصبانی میشیم ، به خودمون بگیم، چند لحظه آرام باش ، 30 ثانیه فکر کن. ببین هیچ راهی نداره جز عصبانی شدن؟؟؟ ` یا قبل از هر اقدامی و واکنشی ،یه چند تا نفس عمیق بکشیم ، یا یه ذره آب بخوریم. بعد تصمیم بگیریم که عصبانی بشیم یا نه؟`

این جوری در خیلی از مواقع مساله خودش به راحتی حل میشه .

این هم فقط عادت کردن میخواد. اگه دوست دارید این روش رو هم امتحان بکنید .ضرری نداره.wink
موفق باشید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline صابر همتی 3 ستاره ها ارسال ها: 71   در :  دوشنبه 22 خرداد 1385 [09:55 ]
  ده روش کار آمد جهت کاهش فشار روانی ( استرس
 

سلام ...
در زندگی امروز نمی توان فشارهای روحی و روانی حاصل از وقایع روزمره زندگی را بطور کل حذف و کنار گذاشت. بهتر است راههای مواجهه و مقابله با آنها را آموخت تا شدت نیافته و به افسردگی و درماندگی تبدیل نشوند.رمز کاهش فشار روانی این است که یاد بگیرید از نظر احساسی و عاطفی چگونه در زمان حال زندگی کنید .داشتن اعتقادات مذهبی از این بابت لازم ومؤثراست که به نظرپزشکان آرامبخش ترین آیین مذهبی هنگامی است که هر روز صبح عبادت کنید و نماز بخوانید این موضوع به اثبات رسیده که عبادت و راز و نیاز با پروردگار تاثیر هورمورنهای تولید فشار روانی همچون آدرنالین و نور آدرنالین را در بدن تقلیل می دهد.

در زیر به راهکارهای ساده جهت کاهش فشارهای روحی و روانی و حفظ بهداشت روانی اشاره شده است .

1-با صرف غذا آرامش بیابید:

متخصصان `ام .ای. تی ` طی پژوهشهائی به این نتیجه رسیده اند که مصرف کربوهیدراتها باعث افزایش سروتونین در مغز انسان شده و تأثیر مثبتی بر خلق و خوی فرد می گذارد. در نتیجه تأثیر آرام بخشی بر کل بدن بجا می گذارد و عوارض حاصل از فشار روانی همچون ، خشم ، تنش ، زود رنجی و ناتوانی در تمرکز را کاهش می دهد . از آنجایی که تاثیر کربوهیدراتها بر بهبود حالت انسان نیاز به زمان دارد و فقط 2 تا 3 ساعت دوام می آورد . بهتر است در روزهای پرتنش در چند وعده ، غذای کم حجم و حاوی کربوهیدرات مصرف شود. ولی در عین حال میزان کل کالری مورد نیاز بدن در وضع مناسبی ثابت نگه داشته شود تا چاقی زائد ایجاد نشود .

2- از خود سه سوال بپرسید :

درهنگام عصبانیت و ناراحتی این سه سوال را از خود بپرسید :

-آیا این موضوع مهم است ؟

-آیا واکنش من در مقابل مسئله بجا و مناسب است ؟

-آیا این جریان تغییر پذیر است ؟

هر کسی می تواند با بهره وری از این روش و پرسیدن این سوالها از خود و پاسخ دادن به آن ، خود را آرام ومحرکهای تنش زا را از میان بر دارد . گفتنی است که چنین راهکاری در هر جایی کاربرد دارد .

3- با دویدن از بار مشکلاتتان بکاهید.

دکتر «کوبو» معتقد است که ورزشهای هوازی بهترین طریقه ازمیان بردن فشارهای روانی روزانه می باشد.حتی انجام فعالیت متعادل نظیر 30 دقیقه پیاده روی در روز به بهبود وضع جسمی و روحی شخص می انجامد .

4- دیدگاههای خودتان را بررسی کنید :

«مشیل تیلور» کارشناس و روانشناس ،در رفع فشارهای روانی می گوید :« که در یک روز کاری شلوغ رانندگی می کردم ناگهان متوجه شدم که چراغ روغن اتومبیلم چشمک می زند آن روز بیماران زیادی را ویزیت کرده بودم وضمناً ناچار بودم کودک سه ساله ام را بعد از برگشت ازسرکار از جایی بردارم . خودم نیز احساس فشار روانی زیادی می کردم که یکمرتبه بر آن شدم همان روش را بکار بندم که به بیمارانم توصیه می کنم.سپس ازخودم پرسیدم، آیا مشکل روغن ماشین مسئله مرگ وزندگی است ؟ در پاسخ به این سئوال جواب دادم : نه تعویض روغن را به راحتی میتوان به هفته بعد موکول کرد و چندان هم ضرورت ندارد » .وی ازبیماران خودمی پرسد : اگر امروزبه شستشو واتو نپردازید دنیا به آخر می رسد ؟

5- نفسهای عمیق بکشید:


کشیدن نفس عمیق به این نحو است که ریه ها کاملاً پرشده و عمل رساندن اکسیژن حیاتی به مغز سریعتر صورت گیرد. به این منظوراز راه بینی آهسته و عمیق نفس بکشید و حس کنید که هوا در تمام بندبند وجودتان جریان می یابد سپس کم کم به مدت طولانی هوا را بیرون بدهید . ضمن انجام این کار بگذارید هر چه هوا هست بیرون بیایدتاشکمتان تخت شده وآه بکشید.به هنگام دم باید تصور کنیدهوایی که تنفس می کنید احساس آرامش و آسایش رابرای بدنتان به ارمغان می آورد و هنگام بازدم بایدبه این فکرباشیدکه چگونه فشارعصبی برطرف می شود.

6- خنده کنان تنش زدایی کنید :

«گودمن »معتقد است خنده ای که ازته دل باشد، ماهیچه ها را شل کرده ، فشارخون را کاهش می دهد . هورمون های تنش زا را متوقف ساخته و دستگاه ایمنی را هم تقویت می نماید.

7- چای سبزفشار روحی را کاهش می دهد :

قهوه ،ادویه،کاکائو که سرشار از موادپنهانی کافئینی هستند ، محرکهایی می باشند که دستگاه عصبی را تحریک کرده و می توانند شما را نسبت به فشار روانی مستعد تر سازند. بنابراین پزشکان مصرف مواد کافئین دار را منع می کنند. موقعی که به ماده محرک خفیفی نیازمندیم خوردن چای سبز بسیار مفید است که دارای ماده کافئین مانندی به اسم « تی او فیلین » است . همچنین ماده ای دارد که بر اساس برخی مطالعات ممکن است میزان کلسترول خون را کاهش داده و اثرات ضد سرطانی هم داشته باشد .

8-به فکر بی کاری واستراحت خود هم باشید :

یکی از عوامل عمده تشویش ، داشتن برنامه سنگین و فشردة کاری است . برای مقابله با این عامل بوجود آورنده فشار روانی شما می توانید برنامه ای برای خود تنظیم کنید که از فشار روانی ایمن بمانید .هر روز به مدت نیم ساعت دست از کاربکشید.شماقادر به مهار همه چیز نیستند ولیکن می توانید برنامه کاریتان را به نحوی تنظیم کنید که زمان فراغت و استراحتی هم برایتان باقی بماند.

9- عبادت کنید :

افراد وقت بسیار زیاد را صرف ناراحتی از رخدادهای تلخ و ناگوار گذشته یا نگرانی از آینده می کنند .رمز کاهش فشار روانی این است که یاد بگیرید از نظر احساسی و عاطفی چگونه در زمان حال زندگی کنید .داشتن اعتقادات مذهبی از این بابت لازم ومؤثراست که به نظرپزشکان آرامبخش ترین آیین مذهبی هنگامی است که هر روز صبح عبادت کنید و نماز بخوانید این موضوع به اثبات رسیده که عبادت و راز و نیاز با پروردگار تاثیر هورمورنهای تولید فشار روانی همچون آدرنالین و نور آدرنالین را در بدن تقلیل می دهد. روان شناسان اضافه می کنند که به یاد داشته باشید پزشکان هیچ گاه نمی توانند نظام آرام بخشی درونی بیمارانشان را به آنها باز گردانند . چنین آرامشی به خود شخص بستگی دارد.پس هرگاه ازفشارروحی رنج می برید از راه عبادت و انجام فرایض دینی ،خود درمانی کنید .

10- تمرینات آرام بخشی(ریلکسیشین )انجام دهید.
این تمرینات می تواند در کل عضلات یا در برخی از عضلات صورت گیرد.برای مثال : افرادی که ساعات زیادی از روز را پشت میز می گذارنند،این تمرینات آرام بخش مفید به نظرمیرسد. روزی 15 الی 20 دقیقه را صرف انجام تمرینات سفت و شل نمودن عضلات بدن خود بکنید . این عمل را بهتر است از قسمت های پایین بدن یعنی ازنوک انگشتان پای شروع کرده و به قسمت های سرو گردن برسید.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  چهارشنبه 24 خرداد 1385 [17:24 ]
  اضطراب سرکوب کننده است.
 

اضطراب سرکوب کننده است.

اضطراب یکی از علل مهم سرکوب کردن عواطف می‌باشد. این موضوع مخصوصا موقعی صدق می‌کند که اضطراب با احساس تقصیر توام باشد. شخصی که احساس اضطراب می‌کند میل دارد که دلیل ایجاد اضطراب را فراموش کند. شخصی که دچار اضطراب است معمولا یکی از دو طریق زیر را در سرکوب کردن تمایلات خود انتخاب می‌کند. او ممکن است یک دلیل ظاهرا قابل قبول و به نظر قانع کننده را به جای علت اصلی اضطراب قرار دهد و معتقد باشد که علت اصلی اضطراب او همان است که خود او معتقد است. در اینجا دلیل اصلی اضطراب به نحوی سرکوب می‌شود که یادآوری آن برای شخص بسیار مشکل و گاهی غیر ممکن است.

روش دوم شامل جانشین کردن علت اضطراب نمی‌شود ولی به عوض اضطراب مستقیما سرکوب می‌شود. به این معنی که اضطراب همیشه موجود است اما شخص از علت آن آگاهی ندارد. این روش سرکوب کردن اضطراب معمولا بیش از طریق اول سبب بروز اختلالات شدید روانی می‌شود. بوسیله هیپنوتیزم می‌توان به اضطراب سرکوب شده و تجارب فراموش شده دست یافت.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست