منو
 کاربر Online
624 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 21 خرداد 1385 [04:15 ]
  توپ جام جهانی2006!
 

توپ جام جهانی فوتبال ‪ ۲۰۰۶‬ که از هم اکنون لقب گردترین توپ تاریخ را یدک می‌کشد، بر اثر همکاری ‪ ۲۲‬ساله میان یک شرکت سازنده وسایل ورزشی و یک شرکت سازنده مواد شیمیایی تولید شده است.

گفته می‌شود شرکت ورزشی آدیداس با کمک شرکت صنعتی بایر ، این توپ را برای مسابقات جام جهانی آماده کرده‌اند.

ماده اصلی بکار رفته در این توپ‌ها پلی‌اورتان (‪ (polyurethane‬نام دارد که بایر آن را ساخته است.

توپ جدید از شش قسمت مجزا به صورت شش ضلعی ساخته شده که در هر کدام سه نوار چرمی بکار رفته است. این نوارها و قسمتهای ششگانه به جای آنکه نظیر توپهای قدیمی با نخ بهم دوخته شوند، با یک ماده شیمیایی مخصوص بهم چسبانده شده اند.

توپی که به این ترتیب بدست می‌آید، برخلاف توپهای فوتبال معمولی کاملا گرد و کروی است.

توپ هرچه کروی‌تر باشد احتمال اینکه بر اثر ضربه ، نتوان حرکت حاصل از آن را پیش بینی کرد، کمتر می‌شود.

برای توجه به تفاوت کیفیت این توپ با توپهای متعارف کافی است یادآوری شود، توپی که آلمان با آن برنده جام جهانی سال ‪ ۱۹۵۴‬شد، هرچند به ظاهر کروی بود، اما نحوه بهم دوخته شدن بخشهای مختلف آن به گونه‌ای بود که سطح بیرونی توپ را کاملا نامتقارن می‌کرد، به نحوی که بسته به اینکه این توپ از کدام قسمت به زمین اصابت می‌کرد، زاویه برخاستن آن در هوا و حرکت بعدی آن متفاوت از کار در می‌آمد.

کارخانه بایر برای تولید ماده شیمیایی پوشش‌دهنده سطح بیرونی توپ که به آن ظاهری براق می‌بخشد، مدت شش ماه به تحقیق پرداخت و در نهایت با الهام گرفتن از صنایع کفش‌سازی ، ماده مناسبی را تولید کرد.

شرکت آدیداس به حدی از نتیجه بدست آمده راضی است که از هم اکنون بودجه لازم برای تحقیق و تولید توپهای ویژه مسابقات سال ‪ ۲۰۱۰‬را در اختیار شرکت بایر قرار داده است.

بایر در نظر دارد طی سالهای آینده فناوری ساخت ماده پلی اورتان را به چین منتقل کند و در عوض برای حفظ برتری خود در قلمرو فناوری شیمیایی به ساخت ماده شیمیایی جدیدتر و بهتری برای پوشش بیرونی توپهای فوتبال مبادرت ورزد.


تصویر


منبع:خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 27 خرداد 1385 [12:29 ]
  >توپ جام جهانی 2006
 

راستی ، این هم شنیدید که چین ، توپهای تقلبی جام جهانی 2006 رو وارد بازار کرده؟!twisted


مثل اینکه صابون چینیها ، علاوه بر کشورهای جهان سوم به تن کشورهای صنعتی هم خورده!wink

  امتیاز: 0.00