منو
 کاربر Online
845 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline صابر همتی 3 ستاره ها ارسال ها: 71   در :  شنبه 20 خرداد 1385 [10:59 ]
  تاثیر سیگار بر ریه ها و سایر اندام های بدن
 

بیماری انسداد مزمن ریه

سیگار کشیدن عامل خطر اصلی بیماری‌های انسدادی مزمن ریه است. مواد محرک دود تنباکو (قطران و گاز سیانید) مسئول بروز برونشیت و آمفیزم هستند. این محرک‌ها عمل موهای کوچک بنام مژه (CILLIA) که ریه‌‌ها را از آلودگی ها پاک می‌کنند، متوقف می‌کند. هم‌چنین سبب، ترشح بیشتر موکوس توسط غدد ریه می‌شوند. وقتی‌که مژک‌ها غیرفعال می‌شوند، فرآیند پاک سازی ریه‌ها از موکوس اضافی، قطران و سایر ناخالصی‌ها اجباراً باید توسط سرفه انجام شود. سیگاری‌ها، بیشتر از غیرسیگاری‌ها سرفه می‌کنند و خلط بیشتری تولید می‌کنند.

سایر علائم تنفسی شامل: کوتاهی تنفس، سنگینی سینه، خس‌خس، درد سینه، سینوزیت‌ و سرماخوردگی‌های مکرر است. تقریباً تمام بیماران مبتلا به آمفیزم ، سیگاری هستند. سیگار هم‌چنین یک عامل خطر مهم برای ایجاد برونشیت مزمن است. سیگاری‌های افراطی در معرض خطر بیشتری نسبت به سیگاری‌های متوسط هستند، امّا در معرض مقادیر کم دود سیگار بودن، چنانکه در سیگار کشیدن تحمیلی دیده می‌شود نیز زیان آور به نظر می‌رسد.

آمفیزم در اثر تخریب ریه به وجود می آید که می‌تواند به دلیل صدمه مستقیم دود سیگار، اکسیدان‌های القاء شده و یا تولید مواد واسطه‌ای التهابی جدید به‌دلیل تماس با دود باشد. برونشیت مزمن نیز ناشی از مکانیسم‌های مشابه در راه های تنفسی است.

سرطان ریه
ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست. در حقیقت سیگار کشیدن عامل خطر اصلی بروز سرطان ریه است. ایجاد سرطان ریه مستقیماً با تعداد سیگارهای کشیده شده در روز، مدت سیگار کشیدن و محتوای قطران و نیکوتین سیگارهای کشیده ارتباط دارد. اکثر کسانی که به‌علت سرطان ریه می‌میرند، سیگاری هستند. ابتلا به سرطان ریه در سیگاری‌ها ، بیست برابر غیر سیگاری‌هاست.


سیگاری‌های افراطی 25- 15 بار احتمال بیشتر برای مرگ ناشی از سرطان ریه نسبت به غیرسیگاری‌ها دارند و تنها 20-15 سال از سیگار کشیدن می‌گذرد تا سرطان ریه ایجاد شود و تعداد کمی از بیماران با این بیماری بیش از 5 سال زنده می‌مانند. خطر سرطان ریه بین سیگاری‌های غیرفعال یا تحمیلی نیز افزایش یافته است. شواهد تجربی قابل ملاحظه‌ای نقش دود سیگار را در سرطان ریه نشان داده‌اند. بسیاری از مواد موجود در دود سیگار – بویژه هیدروکربن‌های چند حلقه‌ای آروماتیک – ممکن است در سرطان زایی شرکت داشته باشند.

سایر سرطان ها

سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها احتمال بیشتری برای ابتلاء به سرطان دهان، گلو و مری دارند. خطر این سرطان‌ها برای پیپ و سیگار برگ بیشتر از سیگارهای فیلتردار است. در مورد سرطان مثانه ، تغلیظ سرطان زاها در ادرار به عنوان عامل ایجاد کننده ی سرطان به‌نظر می‌رسد. سرطان‌ معده و پانکراس و سرطان گردن رحم با شیوع بیشتری در سیگاری‌ها نسبت به غیرسیگاری‌ها رخ می‌دهد.

حمله مغزی
تمام سیگاری‌ها در معرض خطر بیشتری برای حمله مغزی هستند، با وجود این، زنان سیگاری که قرص ضد بارداری استفاده می‌کنند، نسبت به خانم‌هایی که سیگار نمی‌کشند ، بیست برابر بیشتر در معرض خطر حمله قلبی و حمله مغزی هستند.

پوست

صورت بسیاری از افراد سیگاری بعد از مدتی چین و چروک زیادی پیدا می کند. خطوط پوستی با زاویه مستقیم از لب‌های فوقانی و تحتانی انتشار می‌یابد یا خطوط کم عمق روی چانه و فک تحتانی و صورت ظاهر می‌گردد و سبب لاغری و زرد رنگ شدن پوست می‌شود.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  جمعه 14 بهمن 1384 [14:35 ]
  مصرف سیگار و اثر آن در سفتی گلبولهای قرمز
 

مصرف سیگار و اثر آن در سفتی گلبولهای قرمز

نتایج تحقیقات ، نشان می‌دهد که عادت قبلی به کشیدن سیگار و نیز در معرض دود دیگران قرار گرفتن، می‌تواند سرخرگها را سفت و سخت کند و قابلیت انعطاف آنها را کم نماید و به آنها صدمه بزند. در این تحقیق ، حدود 11 هزار زن و مرد میان سال به مدت 3 سال مورد آزمایش قرار گرفتند و تحقیقات نشان داد که در افراد سیگاری ، سرخرگها 50 درصد سریعتر از افرادی که اصلا سیگار نمی‌کشند، سقت می‌شوند.

سفتی در سرخرگها در کسانی که قبلا سیگار می کشیدند 25 درصد سریعتر است و در کسانی که سیگار نمی‌کشند ولی دود سیگار دیگران را تنفس می‌کنند و در معرض دود دست دوم قرار دارند، 20 درصد سریعتر است. سفتی سرخرگها می تواند باعث سکته قلبی ، پارگی رگهای مغزی و نارسایی کلیه‌ها شود. انجمن قلب می‌گوید نتایج این تحقیقات بر سیگار نکشیدن در مکانهای عمومی تاکید می‌کند.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 20 فروردین 1385 [16:59 ]
  استنشاق دود سیگاراحتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد
 

سلام

استنشاق دود سیگاراحتمال ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد، بررسی که به مدت ‪ ۱۵‬سال روی ‪ ۴۵۷۲‬داوطلب انجام شده نشان می‌دهد که نه تنها سیگار کشیدن بلکه تنفس دود سیگار دیگران آستانه تحمل قند را در بدن کاهش داده و آنان را مستعد ابتلا به مرض قند (دیابت) می‌کند.


برپایه یافته‌های این تحقیق جدید که نتایج آن در نشریه "بریتیش مدیکال جورنال" به چاپ رسیده، مواد سمی موجود در دود سیگار بر روی غده پانکراس در بدن تاثیر سو بر جای گذارده و در کار آن اختلال ایجاد می‌کند. غده پانکراس مسوول تولید انسولین است که میزان قند خون را متعادل نگاه می‌دارد. در پژوهش جدید که به وسیله گروهی به سرپرستی پروفسور "تامس هوستن" در مرکز پزشکی "بیرمنگام وترن افیرز" در آلاباما به انجام رسید، داوطلبان به چهار گروه سیگاریها، سیگاریهای ترک کرده، کسانی که در معرض دود سیگار دیگران هستند، و کسانی که هرگز در معرض دود سیگار قرار نداشته‌اند، تقسیم شدند.

سپس آزمایش‌هایی روی اعضا هر گروه به انجام رسید تا روشن شود بدن هر یک تا چه اندازه توانایی جذب قند را از دست داده است. در این بررسی روشن شد که سیگاری‌ها با بالاترین میزان خطر مواجهند و ‪۲۲‬ درصد آنان طی دوره ‪ ۱۵‬ساله آزمایش، تحمل جذب خون را از دست داده و مستعد ابتلا به بیماری دیابت شده‌اند.

بر اساس تعاریف کنونی، سیگاری به شخصی اطلاق می‌شود که در هفته دست کم پنج نخ سیگار دود کند و این شیوه را حداقل طی سه ماه گذشته ادامه داده باشد. در این بررسی همچنین مشاهده شد کسانی که هیچ گاه سیگار نکشیده‌اند، اما در معرض دود سیگار دیگران قرار دارند، ‪ ۱۷‬درصد احتمال ابتلا به بیماری دیابت پیدا کرده‌اند. خطر ابتلا به این بیماری در میان افرادی که هیچگاه در معرض دود سیگار نبوده‌اند نیز ‪ ۱۲‬درصد بوده است.

محققانی که آزمایش اخیر را به انجام رسانده‌اند معتقدند افرادی که به صورت غیرمستقیم در معرض دود سیگار دیگران قرار می‌گیرند همان نوع سمومی را تنفس می‌کنند که سیگاری‌ها به طور مستقیم به بدن خود وارد می‌کنند و در مورد دسته اول، میزان تجمع مواد سمی حتی بیشتر از دسته دوم است.


منبع: خبرگذاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 20 خرداد 1385 [11:51 ]
  از سیگار دوری کنید.
 

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 10 تیر 1385 [15:14 ]
  قلیان بسیار خطرناکتر و مضرتر از سیگار
 

استعمال قلیان بسیار خطرناکتر و مضرتر از کشیدن سیگار است. عضو جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با بیان اینکه توتون وتنباکوی قلیان به علت داشتن آمونیاک 7 برابر بیشتر از سیگار, جذب بدن می شود,گفت: با هر بار پوک زدن سیگار حدود 70 سی سی و با هر بار پوک زدن قلیان حدود 500 سی سی دود وارد ریه افراد می شود.

دکتر حیدری با بیان اینکه تنباکوی موجود در قلیان‌, نیکوتین بیشتری آزاد می کند, افزود:اضافه شدن اسانس های مختلف به تنباکوها بر سرطان‌زا بودن آن افزوده است. وی با رد این باور غلط که قلیان کم ضررتر از سیگاراست‌, گفت: به سبب وجود مونوکسید کربن در زغال قلیان‌, مصرف آن از سیگار زیانبارتراست .

در سال های اخیر استعمال قلیان در کشور به ویژه در میان جوانان افزایش یافته‌است .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 01 آبان 1385 [13:43 ]
  مضرات تنباکو
 

به گفته معاون علمی و پژوهشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تنباکوی مورد استفاده در قلیان با هر نوع بسته‌بندی و طعم و رنگ و بو برای سلامت انسان مضر است. دکتر `هومن شریفی` گفت تنباکوی مورد استفاده در قلیان‌ها غالبا با اسانس سیب، هلو، موز، توت فرنگی، پرتغال، انگور و سایر افزودنی‌ها طعم دار می‌شود و در بسته‌های مقوایی و یا در برخی کشورها در جام‌های شیشه‌ای تزیین می‌شود و به فروش می‌رسد که در هر شکل و بسته‌بندی که ارایه شوند برای سلامت انسان مضر خواهد بود.

وی در خصوص تنباکوی مورد مصرف در استعمال قلیان گفت وزن متوسط تنباکوی مصرفی در هر بار قلیان کشیدن تقریبا ‪ ۱۰‬تا‪ ۲۰‬گرم است که بیشترین نوع مصرفی آن در ایران بصورت فرم معسل (‪ (Muessel‬که شامل ‪ ۳۰‬درصد تنباکو و ‪ ۷۰‬درصد عسل است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع دیگر تنباکوی مورد استفاده در قلیان `تمبک` (‪ (Tumbak‬یا عجمی (‪ (Ajami‬است که در واقع نوع خالصتری از تنباکو محسوب می‌شود و بصورت خمیر تیره‌رنگی که حاوی تنباکو است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دکتر شریفی افزود نوع دیگر تنباکوی قلیان `جورک` (‪ (Jurak‬است که اصلیت هندی دارد و در واقع نوع بینابینی از دو نوع دیگر تنباکو به شمار می‌رود و غالبا حاوی عصاره میوه و یا روغن است. معاون پژوهشی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران یادآور شد استعمال قلیان از دهه ‪ ۱۹۸۰‬شیوع دوباره‌ای یافته است و متعاقب آن تحقیقات بسیاری در مورد بیماری‌های ناشی از آن نیز انجام شده که نشانگر ارتباط استفاده از قلیان و ابتلا به بیماری‌ها و تاثیر منفی بر سلامت انسان است.

دکتر شریفی گفت مطالعات مختلف نشان می‌دهد استعمال قلیان کاهش کارکرد ریوی و بروز سرطان‌های ریه، سرطان مری، معده، مثانه و لب تحتانی را به دنبال دارد. وی افزود بر اساس بررسی‌های مختلفی که تاکنون صورت گرفته استفاده از قلیان در بروز افزایش عفونت‌هایی مانند هلیکوباکترپیلوری و آسپرژیلوس ریوی، سل و سایر عفونت‌های تنفسی ویروسی تاثیر دارد.

  • ایرنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  دوشنبه 07 خرداد 1386 [08:02 ]
  آغاز خاموشی با روشن کردن
 

به رغم آگاهی‌های اجتماعی در مورد زیان‌های ناشی مصرف سیگار، آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشانگر افزایش مصرف این ماده دخانی بویژه در گروه سنی جوانان است. بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، مصرف دخانیات در ایران سالانه بیش از ‪ ۵۰‬هزار قربانی می‌گیرد.

این آمارها، نشان می‌دهد که روزانه ‪ ۳۰‬میلیارد ریال در کشورمان به دود سیگار تبدیل و به سایر آلودگی‌های موجود در هوا که ریه و دستگاه تنفسی مردم کشورمان را هدف قرار داده، اضافه می‌شود. به نظر می‌رسد با افزایش مصرف سیگار، بیماریهای ناشی از آن نیز افزایش یافته،به طوری که هم‌اکنون سیگار از علل اصلی سرطان‌ها و بیماری‌های مختلف از جمله بیماریهای قلبی و ریوی است.

گزارش سازمان بهداشت جهانی نیز حاکی از آن است که هم اکنون در هر هشت ثانیه یک مرگ به علت مصرف سیگار رخ می‌دهد که در طی ‪ ۲۰‬سال آینده این رقم به هر ثانیه یک مرگ خواهد رسید. این گزارش، مصرف سیگار را علت ‪ ۱۲/۵‬درصد کل مرگها و ‪ ۳۰‬درصد مرگهای ناشی از سرطان در جهان،تخمین می‌زند.

گزارش سازمان جهانی بهداشت همچنین حاکی است که ‪ ۹۰‬درصد سرطان ریه، ‪۴۰‬ درصد موارد دیگر سرطان ها،‪ ۵۰‬درصدبیماری‌های قلبی و ‪ ۷۵‬درصد بیماری‌های ریوی ناشی از مصرف سیگار است. بر اساس این آمار، یک نفر از هر چهار سیگاری در کشورهای پیشرفته، یک نفر از هر هشت سیگاری در کشورهای در حال توسعه و در کل یک نفر از هر شش نفر سیگاری در دنیا در معرض خطر مرگ هستند. مخالفان مصرف سیگار بر این باورند که آمار تلفات سیگار از میزان تلفات جاده‌ای بیشتر است و ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی می‌تواند جان انسانهای زیادی را از مرگ نجات دهد.

  امتیاز: 0.00