منو
 کاربر Online
1499 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سبحانی 3 ستاره ها ارسال ها: 327   در :  چهارشنبه 10 خرداد 1385 [16:42 ]
  بزرگترین پرنده
 

می گویند اگر پرنده ای بتواند مثل اردک ها راه برود و مانند آنها صدا در آورد، می توان نام آن را اردک گذاشت. پرنده ای با قطر 3 متر قد و 675 کیلوگرم وزن که هشت میلیون سال پیش در اطراف گودال آبی در مناطق دور افتاده استرالیا پرسه می زد، صدایی شبیه اردک ها نداشت.

اما دیرین شناسان معتقدند که این پرنده یک اردک عظیم الجثه یا شاید یک غاز بوده است. این جانور بزرگترین پرنده ای است که تا کنون شناخته شده ات و از رکورددار قبلی- پرنده ای به نام فیل ماداگاسکاری که نسل آن در حدود 500 سال پیش منقرص شد- کمی بزرگتر است.

بقاای بدن این پرنده را که نام علمی آن `درمز نیس سیترتونی` است در آلکوتای استرالیا از خاک بیرون کشیده اند. در همان حوالی جمجمه هایی یافته اند که به پرنده ای کمی کوچکتر اما از همان خانواده تعلق دارد. این پرنده که نام علمی آن `بولکرنیس پلانثی` است، چهار میلیون سال بیشتر قدمت دارد (به عکس جمجمه و تصویر نقاشی شده پرنده توجه کنید).

دانشمندان هر دو پرنده را تنها از روی بقایای تکه تکه شده آنها شناسایی کردند، از همین رو یافتن جایگاه آنها در طبقه پرندگان کار دشواری بود. اما یافته های جدید، امکان بررسی دقیق صفات پرندگان را فراهم آورده اند. این بررسی ها نشان می دهند که نزدیکترین خویشاوندان این پرندگان، غازها و اردک ها هستند و برخلاف آن چه قبلا تصور می شد از خانواده پرندگان سینه پهن مانند کیوی و شترمرغ نیستند.

یکی از دیرین شناسان می گوید هیکل درشت آن پرندگان آنها را از یکی از خاصه های پرندگان، یعنی قدرت پرواز، محروم داشته است. آنها سنگین تر از آن بودند که بتوانند پرواز کنند.

  امتیاز: 0.00