منو
 صفحه های تصادفی
امام کاظم علیه السلام و جلوگیری از قتل دشمنش
اریتم گرهی
بلا درنگReal time
عوامل موثر در اقتصادی شدن مواد معدنی
توازن
دسته بندی سیستمهای حسابداری
انسان و محیط
بازدید رئیس جمهور
فیلم های بلند
درس فیزیولوژی 1
 کاربر Online
1244 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 10 خرداد 1385 [15:24 ]
  شناسایی گونه جدیدی ریزسازواره تجزیه کننده فنل در فاضلاب
 

شناسایی گونه جدیدی ریزسازواره تجزیه کننده فنل در فاضلاب

دکتر رضا شکوهی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان از شناسایی گونه‌ای جدید از میکروارگانیسم‌های تجزیه کننده فنل در فاضلاب برای نخستین بار در جهان خبر داد. دکتر رضا شکوهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران در همدان خاطرنشان کرد: در تحقیقی که در مدت بیش از سه سال با هدف رفع آلاینده فنل در فاضلاب‌ها انجام شد، به شناسایی پنج میکروارگانیسم تجزیه کننده فنل در فاضلاب موفق شدیم که از این میان یک میکروارگانیسم برای اولین بار در دنیا شناسایی شد. این میکروارگانیسم تاثیر مستقیمی بر تجزیه فنل دارد.

وی گفت: در فاضلاب آلاینده‌های سمی بسیاری از جمله فنل وجود دارد که تنها گونه‌های خاصی از میکرو اورگانیسم‌ها قادر به تجزیه آن‌ها به مواد غیر سمی هستنند. در تصفیه خانه با قراردادن میکرو ارگانیسم در مجاورت باکتری مواد سمی موجود در فاضلاب تجزیه می‌شود.

دکتر شکوهی افزود: با شناسایی انواع باکتری‌های و خالص کردن آنها می‌توان کار تصفیه را چند برابر سریعتر کرد و حجم تصفیه خانه و هزینه‌های اجرایی تصفیه را به شدت کاهش داد. با استفاده از سیستم تهویه بیوفیلتر و لجن فعال به صورت سری و یکجا در کمترین زمان ماند هیدرولیکی (حدود 7 ساعت) می‌توان غلظت فنل را از 500 میلی‌گرم در لیتر به صفر کاهش داد. همچنین میزان بار پذیرش شده در این سیستم حدود سه برابر مقدار باری است که توسط سیستم‌های دیگر تجزیه فنل پذیرش می‌شود.

دکتر شکوهی یکی دیگر از نتایج این تحقیق را ارزیابی تاثیر گلوکز به عنوان ماده مشارکتی بر فرایند تجزیه زیستی فنل عنوان کرد و افزود: در غلظت‌های مختلف فنل ، وجود گلوکز در گونه‌های غالب میکروبی در تصفیه خانه ها تغییر ایجاد می‌کند که این امر باعث تغییر بازده تجزیه فنل می‌شود.

منبع: ایسنا

  امتیاز: 0.00