منو
 کاربر Online
1385 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 10 خرداد 1385 [10:44 ]
  گل ، اکسیر تبدیل پلاستیک به ماده دوستدار محیط زیست!
 

افزودن مقدار کمی گل طبیعی به پلاستیک منجر میشود که پلاستیک به یک ماده دوست دار محیط و ترکیبی ارزان تبدیل شود. این کار می‌تواند خاصیت نفوذناپذیری و عدم رطوبت پذیری پلاستیک را کم کند. همچنین باعث افزایش مقاومت ظروف به طور قابل ملاحظه ای می‌شود، اما مقدار کم آن در شفافیت پلاستیک تاثیری ندارد.

البته این امر ساده ای نیست و مانند اختلاط آب و روغن است. به هر حال اگر گل با یک ترکیب ارگانیک مخلوط شود یک ترکیب به نام گل خنثی بدست می‌آید که با پلیمرها مخلوط می‌شود. مثل اختلاط آب و روغن در ساخت صابون. این روش یک روش روش آسان و کم خرج برای تولید پلاستیکها با اشتعال‌پذیری کمتر که به حفظ محیط زیست کمک می‌کند، می‌باشد.

این روش بطور قابل ملاحظه ای قابلیت اشتعال‌پذیری را کاهش می‌دهد که ممکن است به‌صورت دستورالعمل جهانی در بیاید و بطور وسیعی مورد استفاده قرار بگیرد. برای تولید پلاستیک با اشتعال‌پذیری کمتر ، از برمین استفاده می‌شود که سمی است و هنگام سوختن و تولید شعله خارج می‌شود.

در پلاستیکهایی که با افزودن گل درست می‌شود، در هنگام سوختن یک لایه از زغال ایجاد می‌شود که به صورت عایق عمل می‌کند.

چون تا به حال مضرات این روش مطرح نشده است، استفاده آن در پلاستیکهایی که استفاده غذایی و دارویی دارند، مانعی ندارد. گل می‌تواند در مراحل پایانی بدون انجام فرایند ترمودینامیکی خاصی افزوده شود و به علت ناچیز بودن آن ، پلاستیک دچار تغییرات عمده نمی‌شود و از همان تجهیزات برای ساخت پلاستیک معمولی می‌توان بهره برد.


منبع:سایت شیمی اساس زندگی

  امتیاز: 0.00