منو
 صفحه های تصادفی
خوشه بندی کهکشان
جوش قوس الکتریکی
تیره موز
نظرات دانشمندان درباره اهمیت دین
اهمیت خانواده از دیدگاه اسلام
فرایند انفجار بمب شکافتی
معجزات حضرت رضا علیه السلام
بیماری هوچکین
شیمی بلور
درس محاسبات فنی تخصصی رشته چاپ
 کاربر Online
933 کاربر online
 : ادبی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سپنتا مهربان 1 ستاره ها ارسال ها: 21   در :  سه شنبه 09 خرداد 1385 [08:51 ]
  شوخی ! شوخی ! شوخی!
 

تعجب نکنید !‌
هیچ می دونستید شمایی که اهل شوخی هستید ، اهل ادب به حساب می آیید. البته اونهایی که اصول شوخی و رو می دونن.

شوخی یکی از بخش های ادبیات است که به شکل های مختلف خودش رو نشون می ده . به قول اهل ادب `شوخ طبعی ` گونه های مختلفی دارد . ازجمله : هجو ،‌ هزل ،‌طنز، فکاهه و لطیفه .
گمان می کنم جوک هم دراین دسته ها قرار بگیره . البته هر کدوم از این ها در جاهای خاصی کارایی داره . اما در حال حاضر پیش نهاد می کنم سعی کنید جوک ها و شوخی هایی رو که ساخت خودتونه در جایی یاداشت کنید که فردا به درد می خوره . یادتون باشه که بیشتر آثار طنز به وسیله مردم عامی خلق می شه. خدارو چه د یدید شاید تونستیم توی انجمن خودمون هم سر شوخی رو باز کنیم !
البته یادتون نره که همون طور که هر کلامی شعر نیست ،‌هر حرفی هم شوخی نیست . در شوخی و جوک و دیگر بخش های شوخ طبعی باید اصول کار را دانست. از جمله: توهین نکردن به مقدسات و قوم ها رعایت بشه . مطلب انسان باید به شکلی باشه که اگر به زبان های دیگر هم ترجمه شددیگران هم اون رو درک کنند و لذت ببرند و ... .
برای شروع پیش نهاد می کنم با هفته نامه « گل آقا» شروع کنیم . در این نشریه انواع مطالب طنز با رعایت اصول حرفه ای منتشر شده .
فکر می کنم بتونیم طنز ها و لطیفه و ... که خوب باشه توی انجمن مطرح و بررسی کنیم.
راستی این رو هم بگم به عنوان نمونه `حافظ` که از جمله بزرگ ترین شاعرای دنیا محسوب می شه ، در گروه طنز پردازان هم قرار می گیره !
تا اینجای مطلب رو داشته باشید تا بعد!

نوشتن یادتون نره ؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline زهرا آران 1 ستاره ها ارسال ها: 4   در :  پنج شنبه 11 خرداد 1385 [10:25 ]
  یک پیشنهاد
 

سلام
من هم یک پیشنهاد دارم :داستانها، جمله ها ویا احتمالا شعرهایی که جنبه طنز دارند را در این قسمت بنویسیم.این کار به دو لحاظ به نفع همه مان است1.مقدار متوسط کتابخوانی را دسته جمعی بالا می یریم 2.برای اوقات فراقتمان یک برنامه ریزی حسابی داریم 3.کم کم نقد شعر و داستان یاد می گیریم چون تشخیص اینکه چه جمله ای طنز هست ؛احتیاج دارد به بررسی دقیق و مطالعه ژرف ما در کتابها.برای مثال توجه فراوان به لحن اثر یکی از این فاکتورهاست. برای شروع شعر یکی از دوستهام رو اینجا می نویسم(البته ازش اجازه نگرفتم و ممکنه به همین خاطر در سایتتون رو تخته کنهmrgreen):
عدالت از در و دیوار این شهر بالا می رود/ همه مثل هم می خورند/ همه مثل هم می خوابند/ همه مثل هم میمیرند/....خدا به خاطر مورچه هاست که این شهر را به آتش نمی کشد.
خوشحال می شم یک نفر با ذوق علل طنازی این اثر را شرح کند.

  امتیاز: 0.00