منو
 کاربر Online
490 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 06 خرداد 1385 [06:31 ]
  منبع بیماری ایدز
 

شمپانزه‌های کامرون منبع بیماری ایدز شناخته شدند. گروهی از پژوهشگران آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی موفق به کشف منبع طبیعی ویروس `اچ.آی.وی` عامل بیماری ایدز در جهان شدند.

رسانه‌های انگلیس روز جمعه گزارش دادند: محققان بهداشتی پس از ‪ ۱۰‬سال بررسی موفق شدند منبع بیماری ایدز را در شمپانزه‌های ساکن جنگلهای کشور کامرون در آفریقا پیدا کنند. بر اساس این گزارشها، پژوهشگران دانشگاههای `ناتینگهام` ، `آلاباما` و `مون پولیه` دریافتند شمپانزه‌های کامرون به نوعی ویروس کمبود سیستم دفاعی در میمون‌ها به‌نام`اس.آی.وی` مبتلا هستند که‌شباهت زیادی به‌ویروس `اچ.آی.وی` دارد.

به اعتقاد این محققان، جنگلهای جنوب شرق کامرون منبع طبیعی ویروس اس.آی.وی است که پیش از سالهای ‪ ۱۹۳۰‬از طریق شمپانزه‌ها به انسان منتقل شد و سپس با انجام برخی تغییرات در بدن انسان‌ها به ویروس اچ.آی.وی تبدیل شده است. احتمالا اولین بار شکارچیان با کشتن شمپانزه‌ها و کندن پوست‌آنها به این ویروس مبتلا شده‌اند و با مسافرت به مناطق مختلف این ویروس را در جهان پخش کرده‌اند.

پروفسور `پال شارپ` از اساتید ژنتیک دانشگاه ناتینگهام روز جمعه گفت: ویروس بدن شمپانزه‌ها به‌صورت باور نکردنی شبیه ویروس اچ.آی.وی بوده ‌و احتمال یافتن ویروس دیگری که بتواند از چنین شباهتی به اچ.آی.وی برخوردار باشد بسیار اندک است.

وی افزود: شمپانزه و انسان از دستگاه ژنتیکی بسیار مشابهی برخوردار هستند ولی جالب این است که ویروس اس.آی.وی که در شمپانزه‌ها به دلیل وجود پادزهر در بدن آنها تقریبا بی‌خطر است می‌تواند، پس از ورود به بدن انسان به ویروس خطرناکی تبدیل شود. آمار منتشره حاکی است، از ‪ ۴۰‬میلیون نفر مبتلا به ییماری ایدز، دو سوم ساکن قاره آفریقا هستند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00