منو
 کاربر Online
1504 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 31 اردیبهشت 1385 [09:39 ]
  ترمیم حفره ازن در نیم قرن آینده!
 

پژوهشگران ژاپنی می‌گویند با کاهش انتشار کلروفلوروکربن‌ها و دیگر گازهای عامل تخلیه اوزون ، حفره اوزون تشکیل شده بر فراز قطب جنوب تا سال ‪ ۲۰۵۰‬یعنی حدود نیم قرن دیگر ناپدید خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از توکیو ، این یافته‌ها براساس یک سلسله شبیه سازی‌های عددی است که `ایجی آکیشوی` از موسسه ملی مطالعات زیست محیطی در نزدیکی توکیو انجام داده است.

براساس گزارشی که در پایگاه اینترنتی این موسسه منتشر شده است، حفره ازون درحال حاضر به بزرگترین حد خود رسیده است و احتمالا در سال ‪۲۰۲۰‬ به‌تدریج کوچکتر شده و تا سال ‪ ۲۰۵۰‬ناپدید خواهد شد.

نتایج این یافته‌ها با تحقیقات سایر دانشمندان مطابقت دارد.

با این حال ، برخی از دانشمندان می‌گویند با توجه به اینکه یخچالهای قدیمی و سامانه‌های تهویه هوا عمدتا در آمریکا و کانادا هنوز مواد شیمیایی مضر برای اوزون منتشر می‌کنند، لایه اوزون به این زودی‌ها ترمیم نخواهد شد.

این دو کشور استفاده از این مواد شیمیایی را در فراورده‌های جدیدتر کاهش داده‌اند.

ایستگاههای زمینی و ماهواره‌ها ، حفره اوزون را از زمان کشف آن در دهه ‪ ۱۹۸۰‬بر فراز قطب جنوب تحت نظر دارند.

به دنبال تلاشهایی که برای کاهش انتشار گاز کلروفلوروکربن انجام شد، سطح این گاز از اواسط دهه ‪ ۱۹۹۰‬در جو زمین کمتر شده است.


منبع:ایسکانیوز

  امتیاز: 0.00