منو
 صفحه های تصادفی
تحرک جغرافیایی و مهاجرت در روستا
اوانسیت
نشانه های ظهور، نفاق مردم
دکتر آلنده
ماه ربیع الثانی، ربیع الاخر
عبدالله بن زبیر
صنایع هوایی هند
لوله صوتی بسته
مهر کردن ریگ
سوختن و انواع سوخت ها؟
 کاربر Online
764 کاربر online
 : ریاضی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline وحید_علافی 1 ستاره ها ارسال ها: 10   در :  شنبه 30 اردیبهشت 1385 [11:27 ]
  نسبت طلایی
 

دنیای اعداد بسیار زیباست و شما می توانید در آن شگفتیهای بسیاری را بیابید. در میان اعداد برخی از آنها اهمیت فوق العاده ای دارند، یکی از این اعداد که سابقه آشنایی بشر با آن به هزاران سال پیش از میلاد میرسد عددی است بنام `نسبت طلایی` یا Golden Ratio.


پاره خطی را در نظر بگیرید و فرض کنید که آنرا بگونه ای تقسیم کنید که نسبت بزرگ به کوچک معادل نسبت کل پاره خط به قسمت بزرگ باشد. به شکل توجه کنید. اگر این معادله ساده یعنی a2=a*b+b2 را حل کنیم (کافی است بجای b عدد یک قرار دهیم بعد a را بدست آوریم) به نسبتی معادل تقریبا` 1.61803399 یا 1.618 خواهیم رسید.

شاید باور نکنید اما بسیاری از طراحان و معماران بزرگ برای طراحی محصولات خود امروز از این نسبت طلایی استفاده می کنند. چرا که بنظر میرسد ذهن انسان با این نسبت انس دارد و راحت تر آنرا می پذیرد. این نسبت نه تنها توسط معماران و مهندسان برای طراحی استفاده می شود بلکه در طبیعت نیز کاربردهای بسیاری دارد که به تدریج راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

_b.a___

1.618==

  امتیاز: 0.00