منو
 کاربر Online
659 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 27 اردیبهشت 1385 [16:46 ]
  فلفل سبز احتمال بروز زخم معده را کاهش می‌دهد.
 

فلفل سبز احتمال بروز زخم معده را کاهش می‌دهد.

زخم معده انهدام و تخریب سطح معده است و بر اساس عمق زخم به دو دسته مزمن یا حاد تقسیم‌بندی می‌شود. دکتر اسماعیل مشهدی زاده ، متخصص گوارش ، گفت: زخم معده نوع مزمن یا اروزیون شامل انهدام سطح مخاط و زیر مخاط است که در این نوع زخم ، بافت فیبروز اضافه شده و با تغییر شکل در معده و ایجاد زخم همراه است. نوع دوم زخم معده (حاد) از سطح زخم به لایه‌های زیرین نفوذ پیدا کرده و به عضلات می‌رسد. وی افزود: معده با ترشح موکوس و موسین مقدار اسید HCL را کنترل می‌کند. در صورت عدم ترشح این مواد میزان اسید معده زیاد شده و ایجاد زخم معده می‌کند.

مشهدی زاده داروهای ضد التهابی و میکروب اچ‌ پیلوری را که در جریان خون اختلال ایجاد می‌کند را در بروز زخم معده موثر دانست. این متخصص گوارش با بیان این که بروز زخم معده در سنین 40 تا 50 سال اکثرا خوش خیم است، توضیح داد: استرس ، مصرف داروهای کورتن ، مصرف سیگار و الکل در ایجاد زخم معده خوش خیم اثر مستقیم دارد. وی با اشاره به روشهای درمانی این عارضه گفت: درمان طبی و زمینه‌ای و در مواردی جراحی برای زخم معده خوش‌خیم توصیه می‌شود. در درمان زمینه‌ای اسید بالای معده را پایین آورده و آنتی بیوتیک برای درمان زخم تجویز می‌شود. فرد باید مصرف داروهایی نظیر بروفن را قطع کند. مشهدی‌زاده یادآور شد: نوع بدخیم زخم معده با خونریزی و سوراخ شدگی معده همراه است. مجرای عبور غذا به دلیل ایجاد زخم‌های مکرر تنگ و بسته می‌شود. با انسداد خروجی معده و ایجاد سوراخ ، ترشحات معده به درون شکم وارد می‌شود. غذاهای خورده شده توسط فرد هضم نمی‌شود و درون معده باقی می‌ماند منجر به استفراغ فرد می‌شود.

وی تصریح کرد: در این مرحله انجام عمل جراحی ضروری است و در صورت مشکوک به سرطانی بودن از زخم نمونه‌برداری می‌شود. مشهدی زاده یادآور شد: در گروه خونی O زخم اثنی‌عشر و در گروه خونی A زخم بدخیم معده شایع‌تر است. این متخصص گوارش در پایان توصیه کرد: برای پیشگیری از ایجاد زخم معده باید در مصرف داروهای بروفن، مفنامیک اسید و داروهای کمر درد و پا درد احتیاط و به جای آنها از داروهای حاوی آنتی‌اسید استفاده کرد. مصرف فلفل سبز احتمال بروز زخم معده را تا حدودی کاهش می‌دهد.

  امتیاز: 0.00