منو
 کاربر Online
328 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 26 اردیبهشت 1385 [08:58 ]
  دنیای باکتری ها
 

با سلام ... یک مطلب جالب:
یک توده باکتری با زمان تقسیم 20 دقیقه طی مدت 48 ساعت وزنی برابر 4000 برابر کره ی زمین پیدا می کند!!!
البته در شرایط ایده ال... به این معنی که در شرایط طبیعی هیچ وقت این اتفاق نمی افتد ... به نظرتون چرا؟؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 06 مهر 1384 [13:10 ]
  برخی از باکتریها که روی سطوح برگها زندگی می‌کنند خسارت سرمازدگی را افزایش می‌دهند
 

برخی از باکتریها که روی سطوح برگها زندگی می‌کنند خسارت سرمازدگی را افزایش می‌دهند.

زمانی که برگها تا درجه حرارت حدود 5 - 3 زیر صفر سرد شوند کریستالهای یخ به سرعت روی سطح آنها و از طریق باکتری مشخص مانند Pseudomonas syringae و Erwinia berbicola که بطور طبیعی روی سطح برگ قرار دارند تشکیل می‌شود.

این باکتریها به عنوان نقاط هسته‌ای یخ در این دماهای نسبتا گرم عمل می‌کنند. زمانی که این باکتریها بطور مصنوعی در محیط کشت تلقیح شوند، برگهای گونه‌های حساس به سرما حاوی باکتری نسبت به برگهای عاری از باکتری در دماهای بالاتر منجمد می‌شوند.

img/daneshnameh_up/c/c4/C3-17-A019.JPG


  امتیاز: 0.40     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  چهارشنبه 03 اسفند 1384 [14:44 ]
  بیایید باکتری بخوریم!!!
 

بیایید باکتری بخوریم!!!

ما بطور معمول باکتریها را به عنوان عامل بیماریزا و ناخوشایند می‌شناسیم و سعی می‌کنیم با استفاده از پاد زیها و اقدامات بهداشتی اثرات مضر آنها را کاهش دهیم. اما باکتریهای زیادی وجود دارند که در سلامت انسانها موثرند. برای مثال Bifidobacterium lactobacillus که بطور معمول در روده انسانها زندگی می‌کند ما را از شر میکروبهای بیماریزا در امان می‌دارد،‌ به هضم لاکتوز کمک می‌کند و نیز هنگام وقوع بیماریهای دوره‌ای در تخفیف التهاب روده نقش موثری دارد.

این قبیل باکتریها را پروبیوتیک گویند. دانشمندان توانسته‌اند با استفاده از مهندسی ژنتیک نوعی از باکتریهای پروبیوتیک را بوجود آورند که میزان زیادی اینترکولین 10 تولید می‌کند. محققان درصددند که باکتریهای مفید پروبیوتیک را به شکل کپسول یا سایر مواد غذایی در اختیار مردم قرار دهند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 26 اردیبهشت 1385 [09:04 ]
  تکثیر باکتریها
 

با سلام

دوست عزیز برای تکثیر باکتریها باید شرایط محیطی زیادی فراهم باشد از جمله مقدار مواد غذایی در محیط ، دما ، PH و فاکتور حرارت که تا همه این شرایط فراهم نشود ما شرایط ایده آل را برای تکثیر باکتریها نخواهیم داشت.
در لینکهای زیر میتوانید مطالب مفیدی پیدا کنید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 12 تیر 1385 [19:32 ]
  گرفتن آنزیم از باکتری
 

سلام! با تشکر از انجمن فعالتون می خواستم بدانم می توانیم آنزیم خاصی را که یک نوع باکتری برای تبدیل یک ماده به ماده ی دیگری استفاده می کند را بگیریم و در آزمایشگاه با ترکیبات شیمیایی آن را بدست آوریم.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 18 آذر 1385 [03:22 ]
  استفاده از قوانین گرامری برای مقابله با باکتری ها
 

استفاده از قوانین گرامری برای مقابله با باکتری ها

زیست شناسان برای کشف راهکاری موثر در مبارزه با باکتری های سرسخت به کتاب های دبستانی رجوع کردند و از قوانین گرامری بهره گرفتند. به گزارش خبرگزاری مهر، دانشمندان برای عملی کردن شیوه غیرمعمول شکست میکروب های مقاوم در برابر داروها و مقابله با بیماری سیاه زخم به یکی از صفحات کتاب `رمز داوینچی` و فیلم تلویزیونی `بررسی صحنه جرم` اقتباس کردند.

محققان با مطالعه روی ویروس کش های قوی موجود در طبیعت با نام `پپتیدهای ضد میکروبی` دریافتند: این ترکیبات از قوانین ساده گرامری تبعیت می کنند. `پپتیدها` پروتئین های کوچکی هستند که به دیواره های غشای میکروب ها حمله کرده و باعث گسستگی آنها می شوند. کلیدی ترین روش برای ساخت `پپتیدها`، قرار دادن مولکول های آمینواسید همچون حروف در خطوطی منظم است.

بنا بر گزارش `نیچر`، دانشمندان با استفاده از قوانین جدیدی شبیه به قوانین گرامری 40 ضد باکتری مصنوعی جدید ساختند. نزدیک به نیمی از این ضدباکتری ها انواع مختلف میکروب ها را از بین برند و دو ضد باکتری نیز با بیماری سیاه زخم مقابله کردند.

به گفته `گریگوری استفانوپولوس` استاد رشته مهندسی شیمی دانشگاه ام آی تی، محققان با بهره گیری از قوانین گرامری به عنوان عوامل هدایت گر می توانند به آسانی ضدباکتری های جدیدی را ایجاد کنند و آن را به عنوان داروهایی در آینده مورد آزمایش قرار دهند. ممکن است برای توسعه داروهای جدید به سال ها زمان نیاز باشد اما این روند به طور امکان پذیری بر شیوه مقابله با بدترین باکتری ها سرعت می بخشد.

در جنگ انسان با میکروب ها، باکتری ها برای مقاومت در برابر داروهای طبیعی جهش می یابند. اما روش جدید به دانشمندان امکان می دهد که چندین گام از میکروب ها پیشی گیرند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 05 دی 1385 [06:38 ]
  کوچکترین موجود زنده جهان
 

دانشمندان آمریکایی به صورت تصادفی موفق به شناسایی گونه جدیدی از باکتری‌ها شده‌اند که ابعاد آنها از ابعاد تمامی باکتری‌های شناسایی شده تاکنون کوچکتر است. به گزارش سایت اینترنتی نیویورک تایمز، این باکتری‌ها که گزارشی از اکتشاف آن در شماره روز شنبه نشریه ساینس به چاپ رسیده، با قطری در حدود تنها ‪ ۲۰۰‬نانومتر به اندازه‌ای کوچکند که چهار میلیون عدد از آنها در سر یک سوزن جای می‌گردد. هر نانومتر برابر با یک میلیاردیوم متر است. محققان این میکروب را در پسابهای خروجی از یک معدن متروکه واقع در ناحیه آیرون ماونتین در کارولینای شمالی آمریکا شناسایی کرده‌اند.

تصویر


این باکتری به یک خانواده بسیار قدیمی از موجودات تک سلولی به نام آرکیا (‪ (Archaea‬تعلق دارد. محققان در مطالعه‌ای جدید متوجه شده‌اند روی پسابهای اسیدی و حاوی فلزات سمی از جمله آرسنیک برجای مانده از فعالیتهای معدنی در این ناحیه، یک کف صورتی رنگ ایجاد شده‌است که این کف مملو از این میکروبهای ناشناخته‌است.

به گفته گیلیان بنفیلد یکی از محققان حاضر در این اکتشاف و محقق دانشگاه کالیفرنیا در برکلی، این باکتری کاملا برای علم زیست‌شناسی ناشناخته است و ابعاد آن از تمامی انواع دیگر حیات شناسایی شده تاکنون کوچکتر است. دانشمندان عقیده دارند این کشف می‌تواند تصورات قبلی در زمینه فراگیری و گستردگی حیات باکتریایی در جهان را متحول کند. برخی محققان پیش از این اعلام کرده بودند انواع ناشناخته‌ای از باکتری‌ها احتمالا تا چندین کیلومتر زیر زمین زندگی می‌کنند که مجموع جرم آنها می‌تواند از مجموع جرم جانداران روی پوسته زمین بیشتر باشد.

کشف جدید همچنین می‌تواند بر جستجوی حیات در سایر سیارات منظومه شمسی تاثیر مهمی برجای گذارد. دانشمندان عقیده دارند کشف میکروبهایی که در چنین محیط اسیدی و سمی زندگی می‌کنند بیانگر این مطلب است که حیات تنها مختص شرایط ایده‌آل روی زمین نبوده و در واقع حیات یک ویژگی ذاتی ماده است. معدنی که میکروبهای جدید در آن شناسایی شده تا پیش از سال ‪ ۱۹۶۳‬برای استخراج فلزاتی نظیر طلا، نقره، مس و آهن مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

باکتری‌های ‪ ۲۰۰‬نانومتری جدید دارای ابعادی مشابه برخی ویروسها هستند. دانشمندان ویروسها را موجود زنده فرض نمی‌کنند زیرا نمی‌توانند به خودی خود تولیدمثل کنند. اغلب میکروبهای شناسایی شده تا پیش از کشف جدید، دارای ابعادی ‪ ۵‬برابر بزرگتر از ابعاد باکتری‌های جدید بوده‌اند.

  امتیاز: 0.00