منو
 صفحه های تصادفی
سرطان مری
مناطق بازی در زمین «فوتبال»
اصول شیمی درمانی
نیروگاههای تولید الکتریسیته
اجساد مطهر شهدا در روز عاشورا
مذهب در بینش ماکس پلانک
تعادل ژنتیکی
بیل
مفاهیم آتشفشان شناسی
اعجاز قرآن از جنبه علمی و فکری
 کاربر Online
431 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 23 اردیبهشت 1385 [03:06 ]
  هورمونی که خطر مرگ را پیش بینی می کند.
 

هورمونی که خطر مرگ را پیش بینی می کند.

جام جم آنلاین

هورمونی به نام پپتید ناتریورتیک مغزی (BNP) می‌تواند وجود افزایش فشار خون ریوی و خطر مرگ را در مبتلایان به بیماری ریوی حاد پیش بینی کند. هورمون BNP که توسط قلب تولید می‌شود در اثر بیماریهای مختلف قلبی عروقی فعال می‌گردد. میزان این هورمون در خون افراد سالم کم است. اما اگر قلب مجبور شود در مدت زمان طولانی شدید‌تر کار کند سطوح این هورمون افزایش می‌یابد.

به گزارش هلث دی در این مطالعه محققان میزان BNP را در افراد مبتلا به تنوعی از بیماریهای ریوی مورد سنجش قرار دادند. همچنین این بیماران تحت آزمایش عملکرد ریوی و تست پیاده روی 6 دقیقه‌ای قرار گرفتند. در صورتی که بیماری خاصی در قلب چپ وجود نداشته باشد BNP بعنوان یک مارکر افزایش فعالیت قلب راست درنتیجه افزایش فشار خون سرخرگی ریوی بیمار گونه است.

بیمارانی که طی دوره مطالعه جان خود را از دست دادند غالبا سطوح بالای BNP را داشتند و به افزایش فشار خون ریوی با نقص عملکرد قلب راست دچار بودند. بنابراین BNP بعنوان یک مارکر تشخیصی و پارامتر غربال گری برای هایپرتنشن ریوی شدید در بیماران مبتلا به بیمای ریوی حاد محسوب می‌شود.

  امتیاز: 0.00