منو
 کاربر Online
241 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 12 اردیبهشت 1385 [19:20 ]
  ماده ای جدید برای بازیافت ظروف یکبار مصرف
 

مدیر گروه شیمی و مواد پژوهشکده تحقیقات توسعه فن‌آوری خراسان ، از تهیه نانو اکسید فلزات واسط به روش کالی‌کاترمار در این پژوهشکده مستقر در پارک علم و فن‌آوری خراسان خبر داد.


`دکتر قدیر رجب‌زاده` ، با بیان این مطلب اظهار داشت: از این نانو اکسیدها به منظور سنتز فلزهای واسط استفاده می‌شود که در این مرکز بر روی چهار گونه فلز واسطه‌ییی آهن ، نیکل ، روی و منگنز ، تحقیقاتی صورت گرفته است.


وی آغاز اجرای این طرح را فروردین ماه ‌‌٨٤ اعلام و ابراز امیدواری کرد که با تلاش‌های `دکتر دانشور` مجری این طرح و با استفاده از ‌٥/٢١ میلیون تومان اعتبار اختصاص یافته به آن تا پایان شهریور ماه ‌‌٨٥ نتایج مطلوبی در این خصوص حاصل شود.


دکتر رجب‌زاده ، استفاده از این نانو ذرات به عنوان سنسور شیمیایی در ساخت کاتالیزورهای هیدروژنی را از عمده کاربردهای آن دانست و گفت: ارزان بودن نسبی و ساده بودن تهیه این نانو ذرات از مزایای استفاده از این طرح نانو شیمیایی است.


وی همچنین با اشاره به این که تهیه پودر PET از مهمترین روش‌های علمی بازیافت ظروف یکبار مصرف است، اظهار داشت: طرح تهیه پودر PET از ضایعات ظروف یکبار مصرف ، با همکاری سازمان باریافت و تبدیل مواد شهرداری مشهد و با اعتبار ‌‌٣٥ میلیون ریال به انجام رسیده است.

این ماده در فرمولاسیون پوشش دهنده و پودرهای قالب گیری و پوشش‌های بستر سیالی کاربردهای فراوانی دارد.

وی تصریح کرد: پودر PET به عنوان جزیی از فرمولاسیون مواد آرایشی و به عنوان نگهدارنده در قالب ریزی پلاستیکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع:ایسنا

  امتیاز: 0.00