منو
 کاربر Online
834 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 10 اردیبهشت 1385 [14:37 ]
  شکار ماهی با تکیه بر حس بویایی
 

شکار ماهی با تکیه بر حس بویایی

چگونه پرندگان دریایی نظیر مرغ طوفان ماهی دریا را در گستره وسیع و یک دست اقیانوس نشان می‌کنند و می‌یابند؟ مدتها بود که دانشمندان به نوعی توانایی شکار بوسیله حس بویایی جلب شده بودند. اکنون دانشمندان پرده از این راز برداشته‌اند. پرندگان نه بوی ماهی ، بلکه بوی گازی به نام دی متیل سولفید (دی. ام. اس) را حس می‌کنند. این گاز را گیاهان ذره بینی دریایی یا فیتوپلانکتونها تولید می کنند.

فیتوپلانکتونها خود غذای زئوپلانکتونها یا جانوران ذره بینی آب می‌شوند و زئوپلانکتونها نیز به نوبه خود به مصرف غذایی ماهیها می‌رسند. بنابراین ، گاز بطور غیر مستقیم پرندگان را به سوی ماهیها راهنمایی می‌کند. پژوهشگران این مساله را با ریختن لکه‌های کوچکی از روغن نباتی حاوی دی. ام. اس بر روی آبهای آرام اقیانوس اطلس آزمودند. مرغان طوفان به سوی این لکه‌ها جلب شدند. به گفته یکی از پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا پرندگان از این گاز برای یافتن مسیر خود در دریا نیز بهره می‌برند.

  امتیاز: 0.00