منو
 کاربر Online
329 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  جمعه 08 اردیبهشت 1385 [09:07 ]
  پلیمرهای حاصل از گیاهان
 

بسپارهای زیست تخریب پذیر را می‌توان از شکر موجود در ضایعات کشاورزی و جنگلی تولید کرد، ولی روشهای موجود که از آنزیمها با رزینهای تبادل یونی بهره می‌برند، بسیار پرهزینه‌اند و ضایعات اسیدی و بازی تولید می‌کنند که باید تصفیه شوند.

دانشمندان آزمایشگاه مواد کاتالیزی مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه ، فرایندی دیگر بر پایه کاتالیزگرهای جامد ریز متخلخل ابداع کرده‌اند.
با استفاده از کاتالیزگرهای جامد ، کربوهیدراتها به ترکیب دو استخلافی 2، 5- فورانیک (پیش ماده بسپارهای غیر نفتی) تبدیل می‌شوند. کاتالیزگرها ، حاوی آبند و استخراج مایع - مایع محصول را بی‌آنکه سیال خروجی اسیدی یا بازی تولید شود، ممکن می‌کنند. همچنین ساختار ریز متخلخل کاتالیزگر به گزینش‌پذیری بالا می‌انجامد. مثلا ، زئولیتها با منافذی به قطر کمتر از 0,8nm با گزینش پذیری 90% برای آب زدایی 5- هیدروکسی متیل فورفورال به پیش ماده ای برای بسپارهای فورانی استفاده شده‌اند. چنین ترکیبی را می‌توان با نصف هزینه روشهای دیگر تولید کرد.

در حدود 10% بسپارهای آروماتیکی مشتق شده از نفت را می‌توان با همتای فورانی جانشین کرد. یک واحد نیمه صنعتی با استفاده از ستون استخراج تپی مایع - مایع به ارتفاع 8 متر بطور موفقیت‌آمیز آزمایش شده است.

  امتیاز: 0.00