منو
 کاربر Online
970 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 07 اردیبهشت 1385 [10:30 ]
  حشره‌ای با 100 چشم
 

سلام

این موجود 100 چشمی که بازمانده عصر دایناسورهاست، جنس نرگونه ای از حشرات انگلی است که در بدن زنبورهای موسوم به کاغذی زندگی می کنند. کشف این حشره حیرت دانشمندان را برانگیخته است، چون تنها موحجودات شناخته شده ای که 100 چشم دارند، `تریلوبیت` ها هستند که 245 میلیون سال پیش از بین رفته اند. 100 چشم این حشره در دو مجموعه 50 تایی قرار گرفته است، و هر یک از چشم ها شبکیه و عدسی های جداگانه خودشان را دارند. یکی از محققان می گوید: `چشم آنها شبیه `گوش بند` است و در کناره های سر قرار گرفته است.

به این ترتیب آنها می توانند هم جلو و هم عقب خود را به طور کامل ببینند.` داشتن این ویژگی برای حشره مذکور بسیار مفید و حیاتی است، زیرا عمر آن بسیار کوتاه است. جنس نر که به صورت انگل در بدن میزبان خود زندگی می کند، تنها به قصد پیداکردن جفت، آن را ترک می کند. اما با خروج از بدن میزبان، برای زنده ماندن و انجانم این کار فقط شش ساعت وقت خواهد داشت. به همین دلیل ، داشتن چنین قابلیت دیدی بخت او را برای پیداکردن حشره ماده به مقدار بسیار زیادی افزایش می دهد.

  امتیاز: 0.00