منو
 صفحه های تصادفی
برنامه نویس سیستم
حضرت خدیجه علیهاسلام
مقایسه قدرت همپوشانی اوربیتالی هیبریدی با اوربیتالهای s و p خالص
ویژگی های امام هادی علیه السلام
مخازن نفتی
آزمایش حباب های صابون
بهداشت روانی
ابومسلم خراسانی
نظریه مرکزیت زمین بطلمیوس
رفتارگرایی واتسون
 کاربر Online
536 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 06 اردیبهشت 1385 [05:12 ]
  کلروفیل ، داروی جدید ضد سرطان
 

طبق نظر دانشمندان موسسه علوم وایزمن ، کلروفیل ، رنگدانه سبزی که به گیاهان اجازه می‌دهد نور خورشید را جذب کنند، به پزشکان کمک می‌کند تا بر محدودیت درمان نور دینامیکی (PDT) که درمانی امید بخش برای سرطان محسوب می‌شود غلبه کنند.

در ین روش ، غده در تماس با نور نابود می‌شود. یک دارو که با نور فعال می‌شود به درون رگها یا غده بیمار تزریق و غده در معرض نور کنترل شده قرار داده می‌شود. بدین ترتیب در حالی که بافتهای سالم تقریبا دست نخورده باقی می‌مانند، یاخته‌های سرطانی نابود می‌شوند.
طبق نظر دانشمندان ، امتیاز بزرگ این روش درمان در مقایسه با شیمی‌درمانی متداول ، محدود شدن عمل دارو به موضع غده نورانی شده است که ضمن به حداقل رساندن تخریب بافتهای سالم ، از بروز آثار جانبی بطور قابل توجهی می‌کاهد.

داروهای درمان نور دینامیکی موجود بطور بر پایه هم ، رنگدانه قرمزی است که از هموگلوبین مشتق شده است. ولی این داروها تنها با نور مرئی فعال می‌شوند و تنها در حضور اکسیژن که در بسیاری از غدد حجیم به مقدار کم موجودند، کار می‌کنند. بدین ترتیب ، آنها غدد نازک و صاف ، مانند سرطانهای پوست و مثانه یا غددی را که در مراحل اولیه رشد هستند نابود می‌کنند.
در موارد پیچیده تر ، بیمارانی که تحت درمان نور دینامیکی قرار می‌گیرند، پس از درمان باید هفته‌ها از نور خورشید اجتناب کنند، زیرا پوست آنها بیش از اندازه به نور شدید حساس می‌شود.
در آزمایشهای انجام گرفته، این مواد بطور موفقیت آمیز یاخته‌های سرطانی سینه و روده را در کشت بافتی و غدد نسبتا بزرگ بدخیم در عمق پوست موش را می‌کشند.
مواد بر پایه کلروفیل ، ضمن جذب نور مرئی ، می‌توانند نور زیر قرمز نزدیک را که درون بافتهای عمیقتر در بدن نفوذ می‌کند جذب کنند، در نتیجه می‌توان آنها را در غدد توپرتر و بزرگتر بکار برد.

  امتیاز: 0.00