منو
 کاربر Online
1127 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 04 اردیبهشت 1385 [18:44 ]
  نوزادان نارس درد را احساس می‌کنند!
 

نوزادان نارس درد را احساس می‌کنند!

ایرنا

محققان یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن برای نخستین بار شواهد قاطعی را بدست آورده‌اند که واکنش نوزادان نارس در برابر محرکهای بیرونی ناشی از احساس درد است و نه واکنش‌های (رفلکسهای) غیر ارادی. تا پیش از ارایه نتایج تحقیقات اخیر این نکته بر متخصصان روشن نبوده است که آیا نوزادان نارس احساس درد دارند.

محققان یونیورسیتی کالج در گزارشی که در نشریه علمی `جورنال او نیوروساینس` به چاپ رسید، توضیح داده‌اند تصاویری که از مغز این قبیل نوزادان با دستگاههای اسکن و هنگام گرفتن نمونه‌های خون از آنان تهیه شده به خوبی آشکار می‌کند که به محض ورود سوزن به بدن این نوزادان ، بخشهایی از مغز آنان که وظیفه ادراک درد است را دارد، فعال می‌شود.

مشکلی که در گذشته در تشخیص درد کشیدن نوزادان نارس وجود داشت آن بود که مغز این نوزادان در حدی رشد نکرده که دانشمندان بتوانند کارکرد بخشهای مختلف آن را مشخص سازند. در آزمایشهایی که در گذشته در این ‌زمینه به‌انجام رسید این نکته مشاهده شده بود که بدن نوزادان نارس درهنگام مواجهه با محرکهای دردآور ، واکنشهای رفتاری ، فیزیولوژیک ، و متابولیک از خود آشکار می‌کند.

محققان یونیورسیتی کالج دانشگاه لندن با تهیه تصاویری از مغز ‪۱۸‬ نوزاد نارس که سن آنان از زمان انعقاد نطفه تا به دنیا آمدن بین ‪ ۲۵‬هفته تا ‪ ۴۵‬هفته بود، مشاهده کرده‌اند که هنگام وارد شدن سوزن به بدن نوزادان بخشهایی از مغز این نوزادان که مسوول ادراک داده‌های حسی است، به شدت فعال می‌شود و تراز اکسیژن و خون در آنها بالا می‌رود.

اهمیت کشف اخیر در آنست که روشن می‌سازد توانایی ادراک درد موجب می‌شود در نحوه رشد مغز نوزادان نارس که‌برای زنده ماندن به مراقبتهای پزشکی ویژه نیاز دارند که بسیاری ازآنها با درد همراه است، تاثیرات مهمی پدیدار شود.

به اعتقاد محققان انگلیسی کشف اخیر بر این نکته تاکید می‌کند که باید در پرستاری از نوزادان نارس نهایت دقت به خرج داده شود تا میزان دردی که به آنان وارد می‌شود به حداقل ممکن کاهش یابد.

  امتیاز: 0.00