منو
 صفحه های تصادفی
آفریقا
بونیون
ترکیب تصاویر
دعوت جبرئیل برای بیعت با امام حسین علیه السلام
تضاد سطوح در عکاسی
یاران امام حسین علیه السلام
عدد نپرین
عصاره گوشت
سازش
کاربر:ا206ا
 کاربر Online
516 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 31 فروردین 1385 [07:38 ]
  افزایش بازده تولید هیدروژن با انرژی خورشیدی
 

آزملایشگاه ملی مهندس وزارت انرژی آمریکا سیستمی جدید ابداع کرده است که در آن با استفاده از انرژی خورشید ، هیدروژن از طریق برقکافت با بهره حدود 12% تولید می‌شود. این بهره حدود دو برابر بهره واحدهای گوناگون نمایشی است که در اطراف جهان آزمایش می‌شود.
با اینکه مقیاس این سیستم هنوز آزمایشگاهی است، ولی کارایی بیشتری دارد، چون در یک دستگاه تواما` از یک فوتوولت و دستگاه برقکافت استفاده و بدین ترتیب جریان d.c مستقیما برای تجزیه آب استفاده می‌شود.
در سیستمهای رایج برای تامین نیروی مورد نیاز دستگاه برقکافت ، این دو کار جداگانه انجام می‌گیرد، ولی با تبدیل جریان d.c به a.c و آنگاه به d.c ، کارایی کم می‌شود.
ولی در این وسیله جدید ، برق ، H2 و اکسیژن همزمان از صفحه فوتوولت که ذرات کاتالیزگر پلاتین بر سطح آن قرار دارد تولید می‌شود. صفحه در سولفوریک اسید رقیق غوطه‌ور می‌شود. این وسیله به گونه ای ساخته شده که در آن انرژی مورد نیاز تجزیه آب با گزینش مواد نیم‌رسانای مناسب یعنی یک پیل خورشیدی گالیم آرسنید با پوششی از گالیم ایندیم فسفید به جای پیلهای متداول خورشیدی از جنس سیلیسیم تامین می‌شود.
برای تولید نیرو از راه دور ، سیستم ترکیبی برقکافت-فوتوولت جفت شده با پیلهای سوختی به عنوان جانشین برای سیستم ترکیبی باتری- فوتوولتن نامزد هستند.تصویر


  امتیاز: 0.00