منو
 کاربر Online
478 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 28 فروردین 1385 [07:03 ]
  دستگیری معتادان با آزمایش بزاق دهان!!!
 

دانشمندان آمریکایی یک فن ریز استخراج برای کروماتوگرافی گازی - طیف سنجی جرمی (GC-MS) ابداع کرده‌اند که می‌تواند نموداری از بزاق دهان یک معتاد به حشیش ایجاد کند.surprised
گفتن زمان دقیق مصرف حشیش و همچینین مصرف آن مشکل است، زیرا مقدار کانابینویید روان فعال جریان خون در عرض چند ساعت به طح پایینی تنزل می‌کند. البته فراورده‌های سوخت و ساز برای چهار هفته در بدن باقی می‌مانند.

پژوهشگران دانشگاه تگزاس روشی ابداع کرده‌اند که به منظور برون‌یابی غلظتهای کانابینویید و فراورده‌های سوخت و ساز از تلفیق ریز استخراج فاز جامد (SPME) با GC-MS بهره می‌جوید. این روش نشانه ای از زمان مصرف مواد مخدر فراهم می‌کند و در جرم شناسی ، اعتیاد ورزشکاران و آزمایش سریع کارمندان در صنایعی که به ایمنی حساس هستند، حیاتی است.

SPME یک سیستم عاری از حلال است و می‌توان آن را برای نمونه خام استفاده کرد، بدین ترتیب از مراحل پیش فراورش و غلظت که معمولا در روشهای دیگر نیاز است، اجتناب می‌شود، آزمایش بزاق و دیگر مایعات بدن با مشکلاتی رو به روست، زیرا علائمی که از مقادیر بسیار کم انواع کانابینویید دیده می‌شود، از طریق تداخل انواع مولکولهای زیست شناختی ، مانند پروتئینها و چربیها هر چند که تداخل کمتری در بزاق نسبت به مایعات دیگر وجود دارد، پنهان می‌شود.

طبق نظر پژوهشگران ، چندین روش دیگر برای آشکارسازی مواد مخدر کم‌مقدار در چنین نمونه‌هایی وجود دارد، ولی آماده سازی نمونه تقریبا در همه این روشها مورد نیاز است و به دلیل وجود ترکیبات تداخلی ، پاسخهای مثبت ولی گمراه کننده بدست می‌آید، مشکلی که در روش SPME ، بروز نمی‌کند.

به منظور استفاده از قدرت تفکیک روش جدید SPME ، پژوهشگران آن را با کروماتوگرافی گازی و طیف سنجی جرمی با حبس یون چهار قطبی جفت کردند. آنها دریافتند که می‌توانند مقادیر 20 پیکوگرمی از کانابینویید اصلی یعنی تتراهیدروکانابینول را اشکار سازند. بدین وسیله این روش یک تایید حساس و سریع از مصرف حشیش فراهم می‌کند. قدم بعدی ، خودکار کردن فرایند برای کاربردهای بالنی و هدف نهایی بسته بندی سیستم در یک واحد سیار برای مصارف عمومی‌تر است.


  امتیاز: 0.00